• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dijital arşiv açıldı

Dijital arşiv açıldı

10.10.2012, 19:17 Güncelleme Tarihi: 11.10.2012, 10:40

Genölere önemli istihdam sağlayacak olan yatırım, Bakan Binalı Yıldırım'ın da katılımıyla Menderes İTOB Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Kod-A İzmir Dijital Arşiv Kenti açılışı ile hayata geçirildi

ONUR ÇAKIR (HABER MERKEZİ)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın İzmir'e vaat ettiği 35 proje arasında yer alan İzmir Kod-A İzmir Dijital Arşiv Kenti, Menderes'teki İTOB Organize Sanayi Bölgesi'nde açıldı. 750 kişinin çalıştığı, Vodafone, TTNET ve Türk Telekom'un 1.5 milyar sayfalık dokümanının dijital olarak saklanacağı açılışa Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz katıldı.
Bakan Yıldırım, Dijital Arşiv Kenti Projesi'nin istahdam açısından oldukça önemli olduğunu söyledi. Bu projenin ilk açıklandığında kamuoyu tarafından iyi bir şekilde algılanmadığını belirten Yıldırım, "Hayali iş mi kuracaksın gibi değerlendirme yapılmıştı. Arşiv her zaman önemlidir. Ama bir o kadar da baş belası iştir. Her şeyi saklayacaksınız. Muazzam mekanlara ihtiyacınız var. Emniyetini sağlayacaksınız. Zor bir iştir. Arşivden bir evrak istediğiniz zaman da çoğu zaman bulup getiremezler. Bu kadar emek, para harcayacaksınız ama evrakınız da önünüze gelmez. Kalın gözlüklü arşiv memurları vardır. Saatlerce evrak arayıp dururlar. Bu artık değişiyor" dedi.

GEÇMİŞTEN GELECEĞE

Dijital dönemde olunmasına karşın her yıl 4 milyar ağaç kesildiğine dikkat çeken Yıldırım, şunları söyledi:
"Böyle tesislerin birçok faydası var. Geçmişe dönük hafızaları geleceğe taşımak anlamında faydası var. 'Burada 5 bin kişi çalışacak, bu 15 bin kişiye kadar gidecek' dediğimizde İzmirliler tebessüm etmişti. Aradan 1.5 yıl geçti sonuç ortada. 700 kişiyle işe başlamışlar. İki bin kişi daha gelecek. Nasıl gelecek? İş sahipleri, vali, başkan sayesinde gelecek. Evraklarını korumak için depolar aramayın. Buraya teslim edeceksiniz. Buralarda binlerce genç tarayacak, düğmeye bastığınızda, mahkeme evrak istediğinde, müfettiş evrak istediğinde tak diye bulacaksınız. Sorun yaşamayacaksınız. Davası olana faydası var, ağaca faydası var. Her işe faydası var. Her şeyden önce istihdama katkısı var."

BU BİR BAŞLANGIÇ
İzmir'in kültürün, turizmin, tarihin hafızası olduğunu vurgulayan Yıldırım, kentin şimdi de devletin hafızası olduğunu ifade etti. Yıldırım, "İzmir bilişimin de başkenti olacak' dedik. Bunun adımlarını atmış bulunuyoruz. Burada 700 kişi istihdam sahibi oldu. Beni en çok mutlu eden budur. Fabrika kursanız, yapacağınız yatırımla şurayı açmak için yapacağınız yatırımla 10 kat farkı var. İTOB sanayi bölgesi 8-10 senedir büyük zorluklarla bu noktalara geldi. 300'den fazla işyeri olacak. Şu an 100 tanesi faal. Çalışan sayısı 3 bin. 10 senede 3 bine ulaştı. 1 yıl olmadan tek bir firma 700 kişiyi istahdam etmiş. İzmir gençleri adına teşekkür ediyoruz. Bu iş burada kalmayacak. Öncüleri Vodafone ve Türk Telekom. İzmir gençlerine katkı verdiler. Bu alan genişlemeye çok müsait. Kısa sürede buralarda 10 bin kişiyi istihdama çıkarsak hiç şaşırmayın" dedi.
Bakan Yıldırım, "Çeşmealtı'ndaki Demiryolları Kampı'nı İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) öğrencilerine veriyoruz. Şimdi oradakilerin ihtiyaçları yok. Demiryolları orada 50 yıl kamp yaptı. Onlar gece-gündüz çalışıyorlar. Yatmaya zamanları yok" dedi. İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden ise, "Şu anda teknoparkta 91 şirket ve 500 çalışan var. 2013'ün sonunda bu alan 6 binden 180 bin metrerakareye çıkacak. Şirket sayısı 180 olacak. Burada bir yaşam alanı oluşturmak istiyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Burada ilginç projeler yapıyoruz. Hafta sonları ben de burada çalışıyorum" diye konuştu.

GURUR GÜNÜ
BTK Başkanı Tayfun Acarer

"Bilişim sektörü ile ilgili hiç mütevazı olmamamız lazım. Bakanımıza belli aralıklarla sektörle ilgili veriler veriyorum. Ulaştığımız rakamlar bizim için hayaldi. Ancak, bunların hepsi realite ve bilişim sektörü Türkiye'nin konumuna destek veriyor. 2023 vizyonu için önemli bir araç. Dijital arşiv bilgiyi etkin kullanımını son derece kolaylaştırıyor. Kod-A sadece yurt içinde iş almıyor, yurt dışında da büyük işler alıyor. Onları tebrik ediyorum."

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray

"Ülkeminiz digital dönüşümüne katkı sağlayacak dijital arşiv kent bünyesinde, Vadafone Veri Operasyon Merkezi'ni devreye alıyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde akıllı telefonlar, tabletler aracılığı ile girilmedik yaşam alanı kalmadı. Vadafone olarak mobil yaşam için çalışıyoruz. Mobil geleceğinin en önemli kaynağı, bilginin daha hızlı ve güvenli olmasını sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bu merkezle 40 milyon TL yatırım öngörüsü ve 200 kişi istihdamla 360 bin kutu belgeyi dijital ortama aktaracağız."

Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz
"Türk Telekom olarak 81 ilde teşkilatı olan ve yıllarca büyük miktarda yatırım yapmış, Türkiye'nin teknolojik alt yapısını oluşturduk. Dijital yaşama dönüşüm yapmak için çalışıyoruz. Değer odaklı tam müşteri memnuniyeti ve dünyaya açılmak. Bunları 3D olarak ifade ediyoruz. Türk Telekom ve TTNET şirketleri evrakları dijital ortama aktaracağız. 81 ildeki bir çalışanımız bir tuşa bastığında istediği evrakı görebilecek."

Kod-A Genel Müdürü Ersin Taşkın
"Kağıt misyonunu tamamladı. Ama 4 milyon ağaç, kağıt kullanımı için kesiliyor. Kağıt kullanımı sıfıra indirmek için mücadele ediyoruz. Bakanımız projemize sunduğumuzda hızla destek verdi. Bu tesisi açıyorsak Bakanımızın katkıları büyüktür. İzmir'e yatırım yapmak benim hayalimdi. İzmir teknoloji yatırımlarını hak ediyor. Tesis 2 bin 500 çalışan kapasitededir. 5 ile 10 bin kişiyi istihdam etmeyi hedefliyoruz. Şu anda 700 aileyi mutlu ettik. Türk Telekom, TTNET ve Vodafone kurumları kağıtsız işlem adına önemli bir adım attılar."

EN BÜYÜK İKİNCİ PROJE
10 milyon TL'lik yatırımla Menderes'te kurulan Kod-A İzmir Dijital Arşiv Kenti projesi, kendi alanında Avrupa'nın en büyük, dünyanın ikinci büyük projesi olma özelliğini taşıyor. İzmir Dijital Arşiv Kenti'nde müşteri dosyaları dünya standartlarında arşivleniyor ve müşteri verileri bilgi güvenliği standartlarına uygun bir şekilde saklanıyor. DAS otomasyon sistemi ile müşteri evrakı sahada oluştuğu andan fiziki arşive kaldırıldığı ana kadar takip ediliyor, dijitalleştirilen müşteri belgelerine her noktadan hızlı ve güvenli ulaşım sağlanıyor.
Veri validasyonu ile müşterilerin doğru anlaşılması ve talep edilen hizmetlerin hatasız yerine getirilmesi mümkün oluyor. ISO 27001 belgesine sahip şirket, 140 kamera ile hiç kör nokta olmadan 7/24, dijital arşivin güvenliğini sağlıyor. Girişler parmak izi sistemleriyle yapılıyor. Her kurumun arşivine ayrı bir bölümden ulaşılıyor. Kod-A'da sahte evrak taraması yapılarak dolandırıcılığa karşı önlem de alınıyor.

Dijital arşiv açıldı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN