• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

50 metrelik yanlış 65 milyona mal oldu

İzmir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırmasız el attığı 50 metrekarelik yerin hak sahiplerine 65 milyon lira ödemesi gerektiğine hükmetti

50 metrelik yanlış 65 milyona mal oldu

09.03.2013, 00:00

ALİ EYCE (HABER MERKEZİ)

İzmir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Bornova'daki Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nın yapımı sırasında özel mülkiyete ait arazinin 50 metrelik kısmını kullanan Büyükşehir Belediyesi'ni, Yargıtay'ın daha önceki 82 milyon liralık bedeli 'bozma' kararından sonra 65 milyon lira ödemeye hükmetti.
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı ve buz pateni salonu 23 milyon 250 bin TL'yi bulan maliyetle 2010 yılında açıldı. Ancak Büyükşehir Belediyesi mühendisleri, kağıt üzerindeki projeyi araziye uygularken hata yaptı. Projenin yapımı sürecinde amfitiyatronun bulunduğu bölgede özel mülkiyete ait 50 metrekarelik alana kamulaştırmasız el atıldı.

Tazminat davası açıldı
Arsa üzerinde hissedar olan 11 kişi, İzmir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde arsa bedeli ve kalan kısmı kullanamadıkları için belediyenin kamulaştırmasız el koyduğu arsanın tamamı üzerinden belediye karşı tazminat davası açtı.
İzmir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, projede mülk sahiplerine ait 74 bin 688 metrekarelik arazinin 50 metrekarelik bölümüne kamulaştırmasız el atıldığına karar verdi. Yapılan keşiflerde, söz konusu arazinin, kalan kısımlarının davacı mülk sahipleri tarafından kullanımlarının engellendiğini belirledi. Bilirkişi raporuna göre Mahkeme dava konusu taşınmazın değerinin 82 milyon 156 bin 800 TL olarak tespit etti. Mahkeme, davacıların haklarının, yani 82 milyon 156 bin 800 TL'lik kısmın saklı tutulmasına hükmetti. Kararı Büyükşehir 82 milyon TL'ni yüksek bir bedel olduğu, davacılar ise düşük buldukları için temyiz etti.
Yargıtay 5. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin karar kurarken emsal değerdeki arsa fiyatlarını göz önünde bulundurmadığını belirterek kararı bozdu.

Dosyayı bilirkişi inceledi

Yerel mahkeme, Yargıtay'ın bozma kararına uyup arsaya emsal olarak belirlenecek arsa üzerinde değer tespiti yapılarak arsanın gerçek değerinin belirlenmesi için dava dosyasını yeniden bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi heyeti, Yargıtay'ın yönlendirdiği gibi eş değer arsa üzerinden maliyet hesaplaması yaparak arsanın tamamının değerini mahkemeye bildirdi. Mahkeme, önceki günkü son duruşmada İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni arsanın tamamı üzerinden tazminat ödemeye mahkum ederek, 11 hissedara payları oranında dağıtılmak üzere toplam 65 milyon 511 bin 790 TL tazminat ödemeye mahkum etti. Büyükşehir Belediyesi hukukçuları, karar yazılı olarak ellerine ulaştıktan sonra konuyu tekrar Yargıtay'a taşıyacaklarını açıkladı.

"İl Müdürlüğü'nü muhatap almıyorum"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir arıza nedeniyle lağım sularının Birinci Kordon'a akması ve çevreyi kirletmesi sebebiyle İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kendilerine kesilen 41 bin TL'lik para cezasına isyan etti.
Büyükşehir'in çevre yatırımları konusunda Türkiye'de bir numara olduğunu öne süren Kocaoğlu, "Ben İl Müdürlüğü'nü muhatap almıyorum. Bu cezayı kendi kafalarında değerlendirip yazmışlardır. Belediyenin Büyük Kanal Projesi, Shangay EXPO'sunda ödül kazandı. Biz yolumuza devam ediyoruz" dedi.
Başkan Kocaoğlu, "Geçtiğimiz yıl Torbalı'daki sanayicinin şebekesini İZSU Genel Müdürlüğü'nün şebekesine bağlamasından ötürü 92 bin lira para cezası kesildi. Ödemiş'te peynir suları şebekeye karışıyor diye Ödemiş Belediyesi'ne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından cezai işlem uygulandı. Şimdi de 'Kanalizasyon şebekesinden körfeze su akıtılıyor' diye bize ceza kesildi. Ben buradan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a, bu üç konuyu araştırmasını, bizim çevre konusunda ne yaptığımızı ve buradaki teşkilatın ne yaptığını sorgulamaya davet ediyorum. Kentin seçilmiş bir belediye başkanı olarak Sayın Bakan'dan isteğimdir. Bunu irdelemesi gerekir" dedi.
İzmir'e yapılacak statlar konusunda da konuşan Başkan Kocaoğlu, "Stadyum konusunda çok sevinçliyim. Biz bir stat yapılsın isterken, 6 tane stat yapılıyor. Bunu desteklememek, alkışlamamak ve sevinmemek mümkün değil. Belediye başkanı olarak çok sevinçliyim. 6 tane stadımız olacak. Örnekköy de bu 6 stadın içinde" dedi. ONUR ÇAKIR

50 metrelik yanlış 65 milyona mal oldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA