• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bozdağ Kayak Merkezi için ödenek yarışı sürüyor

Bozdağ Kayak Merkezi için ödenek yarışı sürüyor

29.06.2013, 19:34

Maliye Bakanlığı, Denizli İl Özel İdaresi ve belediyenin ardından Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da proje destek verdiğini açıkladı

UFUK SOYHAN (DENİZLİ)

Denizli'nin en büyük hayallerinden biri olan Bozdağ Kayak Merkezi'nin yapılması için Maliye Bakanlığı başta olmak üzere kurumlar adeta yatırım yarışı içerisine girdi. Maliye Bakanlığı geçen Ocak ayında Bozdağ Kayak Merkezi için 5 milyon lira ödenek çıkartırken, Denizli İl Özel İdaresi 2013 yılı için 3 milyon, Denizli Belediyesi ise 4.5 milyon lira kaynak ayırdı. Son olarak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Denizli Koordinatörlüğü, bölgede yapılacak kırsal turizm yatırımlarına destek verdiklerini açıkladı.

İşbirliği yapıldı

Denizli'nin 30 yıllık hayali olan Tavas ilçesindeki Bozdağ Kayak Merkezi projesinin hayata geçmesi için özellikle Denizli Valiliği, AK Parti Denizli milletvekilleri, Denizli Belediyesi ve Denizli İl Özel İdaresi adeta tek yürek olmuştu. Oda başkanlarının da desteğini alıp sık sık Ankara'yı ziyaret eden Denizli protokolü, ilk sevinçli haberi geçen Ocak ayında aldı. Maliye Bakanlığı'nın kayak merkezi için 5 milyon liralık ödenek ayırdığını duyurdu. 2012 yılında bölge için 1.5 milyon lira ödenek ayıran Denizli İl Genel Meclisi, 2013 yılında ise 3 milyon lira kaynak ayırdı. Denizli Belediye Meclis toplantısında da Bozdağ için 4.5 milyon lira kaynak ayrıldı. 2 bin 400 metre rakımlı Bozdağ'a elektrik enerji hattı götürülmesi konusunda AYDEM'den de destek alan Denizli'nin hayali olan kayak merkezi için 2013 yılında 12.5 milyon lira ödeneğe ulaşılmış oldu.

İlk özel teşebbüs
Bozdağ Kayak Merkezi projesi için kurumlar adeta birbirleri ile yarışırken bir güzel haber de TKDK Denizli İl Koordinatörlüğü'nden geldi. Kurum, AB İPARD fonlarının Bozdağ'da yapılacak konaklama, yiyecek içecek tesisleri ve açık alan aktivitelerine yönelik yapılacak yatırımları finanse ettiğini açıkladı. Bölgede 25 yataklı butik otel yatırımı yapmayı planlayan işadamı Ahmet Selçuk Kiraz ile Bozdağ'da inceleme yapan TKDK Denizli İl Koordinatörü Ümit Dağdeviren, "Türkiye'de kayak denildiğinde akıllara Uludağ, Erciyes, Kartalkaya, Palandöken, Sarıkamış gibi bölgeler gelir. Ancak Bozdağ'da Denizli Valiliği gerekse Denizli Belediyesi'nin girişimleri ile büyük çaplı yatırımlara başlanılacak. Yatırımcılar bizlere ulaşsınlar kamu hibelerini onlara aktarılması noktasında elimizden geleni her zaman yaparız. Bozdağ Kayak Merkezi ilerleyen zamanlarda Ege'nin incisi olacak. Bölge 40'ın üzerinde sektöre katkı sağlayacaktır" dedi.


Bozdağ Kayak Merkezi için ödenek yarışı sürüyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN