• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İşporta ya bitecek, ya bitecek

İşporta ya bitecek, ya bitecek

05.09.2013, 19:43 Güncelleme Tarihi: 05.09.2013,20:00

Vali Toprak'ın, İzmir'de çığrından çıkan işporta ve seyyar terörüne el koymasının ardından Çevik Kuvvet ve Büyükşehir Belediyesi zabıtası ortak operasyonlar başlattı

İzmir Valisi Mustafa Toprak, işporta ve seyyar terörüne el koydu. İzmir'de iyice çığrından çıkan işportacılara Vali Mustafa Toprak'ın girişiminin ardından Çevik Kuvvet ve Büyükşehir Belediyesi zabıtası ortak operasyonlar başlattı. Kemeraltı ve çevresinde detaylı çalışma yapan zabıta ekiplerine çok sayıda polis de eşlik etti.
EXPO için düzenlenen bir toplantıya katılmak için New York'a giden Vali Toprak, Yeni Asır'a yaptığı açıklamada, "Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve çevresinde işporta ve seyyar satıcılık ya bitecek ya bitecek, kararlılık önemli, dönüş yok" dedi. Kentin dinamikleri olarak nitelendirilen Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Emniyet müdürlüğü, Ticaret Odası, Esnaf Odaları Birliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ile Valililik koordinesinde 3 Eylül'de toplantı yaptıklarını belirten Toprak, "Herkes bir şeyler söylüyor, herkes yorum yapıyor, o zaman biz de tüm ekipleri bir araya getirdik ve işten dönüş olmayacağı yönünde karar aldık. Ne gerekiyorsa yapılacak, kentin dokusunun bozulmasına izin vermeyeceğiz, çığırtkanlık ve hanutçuluk da yapılmayacak. İzmirli ve bu kente gelen turistler herkes rahatça alışverişini yapacak. Ayrıca Kemeraltı aydınlatılması için yetkililere talimat verildi, bir de çarşı içinde önemli noktalara güvenlik kameraları da kurulacak" dedi.

Kontrol mekanizması

Kemeraltı Çarşısı'nın, kurulduğu 270 hektarlık alanda 350 yıla ulaşan kesintisiz ticari yapısıyla dünyadaki sayılı büyük alışveriş merkezleri arasında yer aldığını hatırlatan Vali Mustafa Toprak, "3 Eylül'de klasik bir toplantı olsun diye kentin dinamikleri ile toplanmadık. Bu konu hassas ve önemli bir konu. Günde 200 binden fazla insanı ağırlayan dev çarşı, işportaya teslim olmayacak. Bazı yerlerdeki görünümüyle harabeye dönen çarşıda başta cephe düzenlemeleri başlayacak. Restorasyonlarla birçok yapı yeniden günümüze kazandırılacak. Aydınlatılma eksiği var denildi. GEDİZ A.Ş. yetkililerine talimat verildi, tüm karanlık noktalar aydınlatılacak. İkinci bir konu güvenlik konusu. Bu konuyla ilgili Ticaret Odası ve Esnaf Birliği ile görüşmeler yapıldı, önemli kilit noktalara, kuytu olan noktalara güvenlik kameraları takılacak. Emniyet Müdürlüğü ekipleri, belediyeden talep geldiği anda her türlü tedbir ve önlemi alarak denetim ve kontrol mekanizması içinde olacak" dedi. Toprak, esnafın da çarşısına sahip çıkması gerektiğini söyledi
FATİH ŞENDİL

Çarşının bitmeyen sorunları
Vali Mustafa Toprak koordinesinde yapılan büyük zirvede tarihi çarşının hem demografik yapısı ortaya kondu hem de esnafın sorunları belirlendi. Buna göre tarihi çarşının sorunlarının en önemlileri şöyle: İşportacılık, çığırtkanlık, altyapı, güvenlik, otopark, bakımsızlık, düzensizlik, temizlik, işgaliye, trafik, adli olaylar, tuvalet sorunu, ulaşım, görüntü kirliliği, hırsızlık, ışıklandırma, bozuk yol.

Çarşı esnafına göre sorunlar
Murat Aktaş (tekstilci): Kemeraltı'nda işgaliye ve işporta problemi var. Otopark yetersiz, temizlik konusunda eksikler var. Eğer Kemeraltı'nın altyapısı tamamlanırsa büyük AVM'ler gibi iş yapar. Buranın kendisine ait bir yönetimi olmalı. Artık vatandaşlar kalabalık nedeniyle alışveriş yapmaya gelmiyor.
Bilal Acar (müzik market sahibi): Kemeraltı'nın durumu iç açıcı değil. Artık kaliteli müşteri gelmiyor. Seyyar satıcılar ve çığırtkanlar nedeniyle Kemeraltı'nın kalitesi düştü.
Dilek Sezen (manifaturacı): Kemeraltı günden güne kötüye gidiyor. Esnaf sürekli oturuyor. AVM'lerin artması nedeniyle iş yapamıyoruz. Kemeraltı'nda ayrı bir sorun da işporta. Zabıta 17.00'den sonra da çalışarak bu sorunu ortadan kaldırmalı. Mallar ortada, yürüyecek yol yok. Bu durum herkesi rahatsız ediyor.
Mustafa Yıldıray (lokantacı): Evet, durum kötü. 30 yıllık esnafım, Kemeraltı'nın bu kadar kötü halde olduğunu hatırlamıyorum. Bakımsızlık, işporta ve gürültü müşteriyi kaçırıyor. Vatandaşlar artık Kemeraltı denilince aman aman demeye başladı.

İşporta ya bitecek, ya bitecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN