• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Büyük İskender'in rüyası gerçek oluyor

Büyük İskender'in rüyası gerçek oluyor

29.10.2013, 18:51

Agora’da bir gecekondunun bahçesinden başlayarak Kadifekale’ye giden eski tünelleri turizme kazandıracaklarını söyleyen Başkan Tartan, “İskender’in rüyasında gördüğü, mutlu insanların yaşadığı İzmir’i bugün gerçekleştiriyoruz” diye konuştu

Eski yapıları çağdaş kent yaşamına kazandıran Konak Belediyesi, tarihi bir projeyi daha yaşama geçirmek için gün sayıyor. Projesi tamamlanan Tünelli Ev, tarihe ışık tutmaya hazırlanıyor. Yıllarca kulaktan kulağa dolaşarak efsaneleşen Agora ve Kadifekale'yi birbirine bağlayan tüneller, Konak'ın tarih kokan geçmişine bir ışık daha tuttu.
Ortaya çıktıktan sonra arkeoloji çevrelerinde büyük yankı uyandıran su kanallarının korunması için ilk destek Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan'dan geldi. Agora semtinde bir gecekondunun bahçesinden başlayan, Kadifekale'ye doğru gittiği belirlenen ve içinden su akan tünel, belediyenin gecekonduyu satın almasıyla, tarihi öneminin yanında turizme kazandırılacak bir değere dönüştü.

Sütveren Anne çeşmesi
Tünelin içinde bulunan çeşmenin de, doğurganlığı artırmayı ve sütü bollaştırmayı ifade eden 'Sütveren Anne' inancının başlangıç noktasını oluşturduğu ortaya çıktı. Meryem Ana'ya kadar gidebilen bir inanışın parçası olan Sütveren Anne Çeşmesi, kentin tarihi su şebekesi, Konak Belediyesi'nin Tünelli Ev projesiyle dünyaya açılacak.

Proje tamamlandı
Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, İskender'in Kadifekale efsanesinin Tünelli Ev ile gerçek bir boyut kazanacağını ifade ederek şunları söyledi: "Avlusundan tünele girilen ev Arkeopark projesini gerçekleştireceğimiz Altınpark alanına çok yakın bir konuma sahip. Yine bu bölgede bir semt merkezimiz, Kadın Müzesi ile Radyo ve Demokrasi müzemiz, nostaljik Mirali çeşmesi ve sokak çalışmalarımız yer alıyor. Tünelli Ev'in projesi de tamamlandı ve yakında çalışmalara başlayacağız. Agora ve Basmane çevresi her geçen gün eski güzel anılarına, turizm merkezi olacağı bir geleceğe yaklaşıyor. Büyük İskender burada bir rüya gördü. Kahin ona 'Kutsal Meles Çayı kenarındaki Pagos tepesi eteklerinde yerleşecek İzmirliler, eskisinden dört kez daha mutlu olacaklardır' dedi. Biz 'önce insan' diyen yerel yönetim anlayışımızla, kente küçük sihirli dokunuşlarla İskender'in rüyasında gördüğü kat kat mutlu insanların yaşadığı İzmir'i bugün gerçekleştiriyoruz."

İskender'in rüyası
Pagos dağında avlanmaya giden Büyük İskender, bir ağacın altında uyuya kalmıştır. Orada gördüğü rüyada kendisine Smyrna'nın buraya taşınması öğütlenmiştir. Bunun üzerine Claros'daki Apollon kahinlerine danışmış ve şu cevabı almıştır: "Kutsal Meles ötesinde Pagos'a yerleşmeye gidecek olan bu insanlar üç veya dört kez mutlu olacaklardır." Pausanias'dan öğrenildiğine göre bu olaydan sonra M.Ö. 334 yılında Büyük İskender'in isteği üzerine kent Bayraklı'dan Kadifekale'ye taşınmış ve imparatorun kumandanlarından Lysimakhos bununla görevlendirilmiştir. Bu nedenle de Smyrna'nın çevresinde Lysmakhos ismi ile tanınan surlar yapılmıştır.

Büyük İskender'in rüyası gerçek oluyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN