• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

'Stat trafiği tıkar da pazaryeri tıkamaz mı?'

Stat trafiği tıkar da pazaryeri tıkamaz mı?

05.02.2014, 19:06 Güncelleme Tarihi: 05.02.2014, 19:33

Kocaoğlu, Karşıyaka Stadı için 'trafiği tıkar' dedi. Karşıyakalılar, Büyükşehir Belediyesi'ne, "Yeni stadın 15 günde bir yaratacağı trafik yoğunluğu, her hafta kurulan Bostanlı Pazarı kadar olmaz" karşılığını verdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ile imzaladığı sözleşme gereği inşa edilecek olan ve ihaleleri kısa bir süre önce gerçekleştirilen Karşıyaka ve Göztepe statlarına karşı çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, itiraz gerekçelerinde bir büyük çelişki daha ortaya atıldı. Hem de Karşıyakalılar tarafından... Yalı Caddesi'ndeki mevcut Karşıyaka Stadı'nın yerine yapılacak olan, 15 bin kişilik yeni ve modern stada, "Orada yoğunluk var... Trafik aksar" diye karşı çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, aynı sahilde her hafta kurulan Bostanlı Pazarı'ndan hiç şikayetçi değil.
Her çarşamba günü kurulan Bostanlı Pazarı, doğal olarak çevredeki yollarda bir trafik yoğunluğu oluşturuyor. Yeni yapılacak Karşıyaka Stadı'nın, pazar kadar trafik yoğunluğu yaratmayacağını savunan Karşıyakalılar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin stat konusundaki itirazını 'yaman çelişki' diye yorumluyor. Bostanlı Pazarı'nın Karşıyaka için bir simge olduğunu ve ilçede yaşayanların bu pazarın kurulmasıyla haftada bir gün yarattığı trafik yoğunluğuna Karşıyakalıların katlandığını vurgulayan futbolseverler, stat için de aynı özverinin gösterilebileceğini savunuyor.

Sadece bahane üretiliyor
Öyle ki Karşıyakalılar, "BOSPA" adıyla ünlenen ve giyim, aksesuar, meyve, sebze ve organik ürünlerin satıldığı pazara sadece İzmirlilerin değil, çevre il ve ilçelerden de ilgi olduğunu belirterek, Bostanlı Pazarı'nın kurulduğu çarşamba günleri, otobüslerle şehir dışından binlerce kişinin Karşıyaka'ya akın ettiğini de ifade ediyor. Bu yoğunluğu kaldıran Karşıyaka sahilinin, 15 günde bir oynanacak maçlarda, her zaman tamamen dolmayacak olan 15 bin kişilik stadın yaratacağı trafik yoğunluğunu da kaldırabileceğini savunan Karşıyakalılar, 'Trafiği sıkıştırır' sözünün stat için ortaya atılan bir bahane olduğu görüşünde.

'Stat, pazar kadar yoğunluk yaratmaz'
Karşıyaka'ya yapılacak 15 bin kişilik stadın, Bostanlı Pazarı kadar bile trafik yoğunluğu yaratmayacağı savunuluyor. İşte bunun gerekçeleri:
* Bostanlı Pazarı, her hafta çarşamba günleri kuruluyor. Yani pazarın yarattığı trafik yoğunluğu 7 günde bir yaşanıyor. Oysa yeni stat yapıldığında KSK burada 15 günde bir maç oynayacak.
* Bostanlı Pazarı, hazırlık ve temizleme süreci de dahil, o bölgede 16-18 saat yoğunluk yaşanmasına ve gürültüye neden olabiliyor. Oysa yeni statta oynanacak bir maçın yaratacağı yoğunluk, seyircilerin stada gelişi-maç süresi ve kalabalığın dağılmasıyla toplam 6-7 saat sürecek.
* Bostanlı pazarına her hafta 10 binin üzerinde ziyaretçi geliyor. Oysa Karşıyaka'nın 15 bin kişilik stadının her hafta tamamen dolmayacağı da ortada.
* Bostanlı pazarına gelenler, evlerine dönerken satın aldıkları giyecek ve yiyecek maddelerini daha rahat taşıyabilmek için çoğunlukla pazara araçla gelmeyi yeğliyor. Oysa maça gelenlerin çoğu yaya ve toplu taşım araçlarını kullanarak gelecek.

İzmirliler'den büyük tepki

Yeni Asır'ın, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Gürsel Aksel Stadı'nın yanında başlatılan termal su arama sondajıyla kendilerinin ilgisinin olmadığı yönündeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ortaya koyan dünkü manşeti büyük ses getirdi. Sondaj için Büyükşehir Belediyesi'nden izin alındığını ortaya koyan Yeni Asır'ın haberine internette yorum yazan İzmirliler, kente yapılacak stadları engellemeye çalışan Büyükşehir'e isyan etti.

Kullanıcı Adı: Hakan
Aziz bey Yeni Asır okuyor, güzel oku. Çünkü diğer Ege gazeteleri İzmir gerçeklerini yazmıyor, etrafındaki bürokratlar seni kandırıyor, işçi adı altında belediyeden maaş alan ama sadece holiganlık yapan bazı kişilerle seni kandırıyorlar. Yeni Asır'ı iyi oku ve öğren İzmir'de neler oluyormuş. O toplantılarda şakşakçı olarak gelen holiganların sözlerine inanma.

Kullanıcı Adı: Yazık
çok yazık İzmir'e bir stad yapılacak. Şu hale bak. Aziz ve yandaşları ne hale getridiler. Hem yapmazlar hem de yaptırmazlar.

Kullanıcı Adı: Atakent
Bu şahıs konuşuyor, konuşuyor, hep birşeyler kanıtlamaya çalışıyor, yok buymuş, şu olmazmış, en iyi ben bilirim v.s. Fakat icraat yok, doğru düzgün proje yok, körfezi temizleyeceğim diyemiyor, şehri gecekondulardan kurtaracağım demiyor (çünkü oradan oy gelecek zannediyor) halkın içine karışmıyor, sorunlarla ilgilenmiyor, herşeye itirazlar sürdürüyor, bunu anlamakta harbiden zorluk çekiyorum, neden o koltukta hala oturmakta direniyor anlayabilmiş değilim.

Kullanıcı Adı: İzmirliyiz Yaparız
İşte Aziz bey ve bürokratları. İki dönemdir Aziz beyi etrafındaki bürokratları bitirdi. Ama ne hikmetse Aziz bey bu insanlara halen güveniyor eee ne demişler kılavuzu karga olanın...

Kullanıcı Adı: Tam35
Aziz Bey Yeni Asır okuyorsan bunu da oku. İzmir'e ilk jeotermal Balçova Belediyesi Mustafa Şentürk zamanında kazandırılmıstır. Yerin 11 metre altındaki suyu çekmek, işlemek İl Özel İdare'nin elinde, denetimindedir. O dönem valisi Kutlu Aktas'ın izin vermemesine, Balcova Belediyesi ile mahkemelik olmasına rağmen, iş bittikten sonra Balcova Stadı arkasındaki pompa odalarının kapatılmasına rağmen, o zaman Balçova Belediyesi bu işi yapmıştı. Keşke geçen 20 sene içinde bir aklı evvel çıkıp da koca İzmir'e yetecek jeotermali projelendirebilseydi. Şimdi bilmem kaç senedir o koltukta oturuyorsun Aziz bey. Jeotermal araştırma yapmak, kuyu kazmak şimdi mi aklına geldi? O kuyuyu Gürsel Aksel'de açmak için stad olmasını mı bekledin? İzmirlinin gözünün içine baka baka bunları nasıl yapıyorsun? Hepimizi salak mı zannediyorsun? 5'er yıldan 2 dönem toplam 10 yıldır baştasın, tek kuyu kazmadın jeotermal için. Şimdi mi aklına geldi, hem de Güzelyalı'da! Ya bu yaptıklarına kargalar artık gülmez. Oku bu sayfaları herkesi yanındakilerle karıştırma.

Kullanıcı Adı: Bucaspor
Adam hasta Fenerli. Buradan Göztepe, KSK, Buca Süper Lig'e çıksın da Fener'in başına bela olsun istemiyor.

Kullanıcı Adı: Gökhan
Pes valla bu kadar olmaz, amaç ne ki İzmire stad istenmiyor?

Kullanıcı Adı: Erkan
Aziz beyi belediye içinden birileri yönlendiriyor ve kendisinin pek çok şeyden haberi yok gibi. İhaleler, atamalar vs tüm konularda Aziz bey bir şeyler anlatıyor 3 gün sonra tersi oluyor. Kendi ekibinden haberi olmayan nasıl İzmir'i yönetecek merak ediyorum. İşte 11 yıllık İzmir yönetimi ve sonuç. Eminim bürokratlar yine Aziz beyi bir kaç şakşakçı ile halk sizden çok memnun diye kandırıyorlardır. Aziz bey belediye şirketlerinizde trilyonlarca lira zarar var, siz dürüst olabilirsiniz ama ekibiniz de dürüst mü? Bunlar neden zarar ediyor, yoksa yolsuzluklar mı var, size belki söylememişlerdir bunu da, onu da gazetelerden öğrenin.

Kullanıcı Adı: Ali
İzmir'de spor??? Karşıyaka, Göztepe, Altınordu, Altay, Bucaspor gibi şanlı takımlara destek yok, imkan yok. Yeter artık, destek imkan istiyoruz. Bir İzmir takımını birinci ligde görmek istiyoruz. Akhisar Belediyespor kadar olamadık. Lütfen bu takımların onunu açın çünkü stadı olmayan mahalle takımı olur. İzmir'i köy olmaktan kurtarın ya da İzmir'i Akhisar'ın köyü yapın bu nasıl iş anlamadım?


'Stat trafiği tıkar da pazaryeri tıkamaz mı?' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN