• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

"Çöpe atılan ekmeklerle 18 havaalanı yapılabilir"

Çöpe atılan ekmeklerle 18 havaalanı yapılabilir

31.03.2015, 21:06

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Türkiye'de yılda yaklaşık 2 milyar adet ekmeğin çöpe atıldığını, bunun karşılığı olan parayla 18 havaalanı yapılabileceğini söyledi. Başkan Kafaoğlu, "Ülke genelinde günde 5 milyon adetten fazla ekmek israf ediliyor. Bunun karşılığında 1,7 milyar lira çöpe gidiyor. Oysa bu parayla 500 kilometre yol, 500 okul, 18 havaalanı, onlarca boğaz köprüsü yapılabilir" dedi. Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) ve Altıeylül Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle "Sofrada Sıfır Artık" kampanyası başlattıklarını söyleyen Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, hedeflerinin israfı önlemek olduğunu söyledi.

Bir pirinç tanesi atılsa...
Kafaoğlu, şu bilgileri verdi: "Bu kampanyayı ahlaki bir yükümlülük kabul ederek ekmek israfının önlenmesi ile ilgili çalışmaları destekliyoruz. Ülkemiz, dünyada ekmek israfının en çok yapıldığı ülkelerin başında. İsrafın önlenmesi için ihtiyaç kadar ekmek alalım." Başkan Kafaoğlu, israfın diğer gıda maddelerinde de yapıldığını belirterek, pirinç örneğini verdi. Kafaoğlu, "Türkiye'de yaşayan 70 milyon vatandaşın sofrasından çöpe atılan sadece birer pirinç tanesi ile biriken 2,5 ton pirinç ile 30 bin kişinin açlığına bir nebze olsun çare olacağını unutmayalım" dedi. ÇEKUD Balıkesir Temsilcisi Çetin Akkirman da, kaynakların kıt, ihtiyaçların sınırsız olduğunu hatırlatarak her konuda tasarruf yapılmasını önerdi.

"Çöpe atılan ekmeklerle 18 havaalanı yapılabilir" haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN