• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Metropolis'e binlerce turist gelecek

Metropolise binlerce turist gelecek

22.07.2015, 20:14 Güncelleme Tarihi: 22.07.2015, 20:14

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1990'dan bu yana kazıları devam eden Metropolis'in ören yeri olması için onay verdi. Turistik gezilere açılan ve biletleri 5 liradan satışa çıkarılan Metropolis'e çok sayıda turistin gelmesi bekleniyor

Torbalı'nın tanıtımına büyük katkı yapması beklenen Metropolis antik kentinin ören yeri olması için Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi onayı verdi. Torbalı'nın bir hayali projesi daha gerçek oldu. 1990'dan bu yana kazıları devam eden Metropolis'in ören yeri olması için beş yıldır süren çalışmalar olumlu sonuçlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ören yeri olması için resmi onay verilen Metropolis, turistik gezilere açıldı. Biletleri 5 liradan satışa çıkan Metropolis'e çok sayıda turistin gelmesi bekleniyor. Metropolis'i müze kartı bulunan vatandaşlar bilet almadan gezebilecek. Metropolis ziyarete açılırken, diğer yandan kazı ekibinin çalışmaları sürüyor.

25 yıldır kazılıyor
25 yıldır süren kazılarda gün yüzüne çıkarılan önemli eserler bulunuyor. Antik kenti ziyaret edecek olan turistler, hamam, anfi tiyatro, mozaikler, stoğa, meclis binası, akrapol gibi kentin önemli yerlerini gezip bilgi edinebilecek. Metropolis'te bulunan mozaiklerin çatıları onarılırken yürüme yolları ışıklandırıldı, kameralar yerleştirildi. Üç yıldır süren ören yeri çalışmaları bir yıl önce sona ermişti. Bir türlü resmi onayı verilmeyen ve açılış tarihi ertelenen ören yeri için biletlerin basılmasıyla turlar düzenlenmeye başlayacak.

Marka haline gelecek
Metropolis kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Torbalı Belediyesi, Sabancı Vakfı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi tarafından destekleniyor. Metropolis'in büyük bir şehir olduğunu ve ören yeri olmasıyla Torbalı'nın markası haline geleceğini kaydeden kazı ekibi başkanı, Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Aybek, "Ziyaretler yapılan kazı çalışmalarını daha anlamlı bir hale getirecek. Metropolis gezilip görülmesi gereken önemli tarihi şehirlerden biri. Bakanlığın onayı ile çok sayıda turist bekliyoruz" dedi.
SEVİM AKBAŞ

Metropolis'e binlerce turist gelecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN