• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir'den İran'a eğitim köprüsü

İzmir'den İran'a eğitim köprüsü

15.08.2015, 00:00 Güncelleme Tarihi: 15.08.2015,12:26

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) ile Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu, uygulamaya koyduğu eğitim projesiyle İran ile ilişkilerin önünü açacak ilk çalışmayı başlattı. Geçtiğimiz ay İzmir'de tekstil sektörünün seçkin temsilcileri Moda, Tekstil ve Konfeksiyon Çarşısı, Buca Ege Giyim Organize Sanayi Bölgesi, Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu ile EGSD yöneticilerine bir dizi ziyarette bulunan ve fikir alışverişi yapan İranlı heyet, EGSD merkezinde düzenlenen törenle Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu ile eğitim protokolü imzaladı. EGSD koordinatörlüğünde Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu ile İranlı giyim sanayicileri arasında imzalanan Hazır Giyim İmalat Teknikleri Eğitimi protokolü bir yıllık süreyi kapsıyor.

Protokole göre 15'er kişilik gruplar halinde İzmir'e gelecek olan İranlı öğrenciler tasarım, kalıp, dikim ve süsleme konularında üniversitenin sağladığı akademisyenlerden 15 gün boyunca eğitim görecek. EGSD Merkezinde düzenlenen törene, EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu Müdürü Arzu Marmaralı, İran Hazır Giyim İmalatçıları Merkezi Başkanı Majid Haj Mohammadi, Yardımcısı Shahnaz Manavi, Mali İşler Sorumlusu Hadi Manavi, İran Cumhurbaşkanlığı Sosyal ve Kültürel İşler Dairesi temsilcisi Majid Hallajzadeh ile eğitimciler katıldı. Yapılan bu anlaşmayla birlikte Türkiye ile İran arasındaki sosyo-ekonomik ilişkilerin başlatıldığını ifade eden EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, imzalanan eğitim projesinin ileriye yönelik oldukça iyi bir etki yapacağını düşündüklerini söyledi.

Özden, anlaşma imzaladıkları İranlılarla ilk olarak IF Wedding Gelinlik, Damatlık ve Abiye Fuarı sırasında tanıştıklarını ve ardından kendilerini İzmir'de birkaç defa ağırladıklarını belirtti, EGSD olarak ticari ilişkileri geliştirmek için son 4 - 5 yıldır İranlı giyim sanayicileriyle görüştüklerine dikkat çekti, "Bu protokolün yeni projeleri de getireceğini düşünüyoruz" diye konuştu. Başta gelinlik sektörü olmak üzere İzmirli giyim sanayicileri ile uzun yıllar çalışmayı istediklerini belirten İran Hazır Giyim İmalatçıları Merkezi Başkanı Majid Haj Mohammadi, "Gerçekleştireceğimiz bu organizasyonla birlikte İran'daki hazır giyim sektörüne bir çıkış yakalamak istiyoruz. Ülkemizdeki kalifiye eleman çıtasını yükseltmek için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

İzmir'den İran'a eğitim köprüsü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA