• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Veliye "çocuğunuz serviste" SMS'si

Veliye çocuğunuz serviste SMS’si

27.09.2015, 00:00 Güncelleme Tarihi: 27.09.2015, 17:07

Türkiye'de ilk kez İzmir'de akıllı okul servis dönemi başlıyor. Öğrencilerin en önemli sorunu olan okul servisi bekleme ve bekletme problemleri, İzmir Servisçiler Odası ve Polar Teknoloji A.Ş. işbirliğiyle hayata geçirilen "Serviscell Okul Servisi Projesi" ile çözüme kavuştu. Okul servisleri, özel geliştirilen bir cihaz sayesinde artık öğrencinin servise binip binmediğini veliye mesajla bildirecek. Hacettepe Teknokent'te geliştirilen cihaz, servisin normal varış süresini aşması durumunda kolluk güçlerine mesaj atarak yaşanabilecek taciz gibi olumsuz olayların da önüne geçilmesine imkan sağlacak.


İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, odalarına kayıtlı 5 bin 700 servis ile yaklaşık 50 bin öğrenciyi bugün (28 Eylül) itibarıyla taşımaya başlayacaklarını belirtti. Hacettepe Teknokent'te geliştirilen ve İzmir'de bir süre pilot olarak uygulanan Serviscell Okul Servisi Çağrı ve Bilgilendirme Sistemi ile sektörün en önemli sorunlarının başında gelen öğrencilerin servis bekleme ve bekletme problemlerinin bu yıl tamamen çözüleceğini bildirdi.

Sistem sayesinde servis aracının eve kaç dakika sonra ulaşacağının, ne kadarlık mesafenin kaldığının otomatik olarak veliye bildirildiğine dikkati çeken Bostancı, cihazın yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı da kolluk güçlerini bilgilendirdiğinin altını çizdi. Bostancı, "Öğrenci servise bindiği zaman cihaz, veliye servise binildiğini mesaj atıyor. Binmediyse de bunu bildiriyor. Araç okula giriş yaptığında ya da çıkış yaptığını bunu bildiriyor. İnme-binme noktasına yaklaştığında veliyi haberdar ederek boşu boşuna beklemenin önüne geçiliyor. 'Biniş yerine tahmini bin metre kalmıştır, varış süresi 3 dakika' diyor" dedi. Bostancı, eEskiden ailelerin servisin tahmini geliş süresine göre yaz kış dışarıda önceden beklediğini, servis şoförünün geldiğinde kornaya basarak gürültü kirliliği yaşattığını ayrıca bekleme süresi nedeniyle yakıt harcamalarının arttığını da hatırlattı.


Sistem neler sağlayacak ?


- Öğrenciler ve servis araçları gereksiz beklemelerden kurtulacak. Böylece zaman kaybı olmayacak.

- Veliler kendilerine verilen şifreyle internet ve akıllı telefon üzerinden hem servis aracını izleme imkanına sahip olabilecek hem de servisin nerede olduğunu anında görerek endişeye gerek kalmayacak.

- Servis aracının gecikme ve bekletilmesinden kaynaklı okul yönetimine yansıyan sorunlar ortadan kalkacak.

- Sürücüler önündeki ekran sayesinde trafikte veliler ile telefonla görüşmek zorunda kalmayarak güvenli bir sürüş imkanı kazanacak.
HABER MERKEZİ

Veliye "çocuğunuz serviste" SMS'si haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.