• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İZMİR-ANKARA hızlı treninin yolu ACİL AÇILIYOR

Bakanlar Kurulu, hattın geçtiği Manisa-Salihli kesiminin yapılması amacı ile hızlı trenin geçeceği güzergahlardaki taşınmazlar için acele kamulaştırma kararı aldı

İZMİR-ANKARA hızlı treninin yolu ACİL AÇILIYOR

11.08.2016, 00:00 Güncelleme Tarihi: 11.08.2016, 00:31

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaptığı 2012 yılında temelleri atılan ve Ankara ile İzmir arasındaki tren yolcuğunu 14 saatten 3.5 saatte düşürecek olan İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nde çalışmalar hızla devam ediyor. Ankara- Afyonkarahisar'ın ardından hattın geçtiği Manisa-Salihli kesiminin yapılması amacı ile Bakanlar Kurulu'nun hızlı trenin geçeceği güzergahlara isabet eden taşınmazlar için acele kamulaştırma kararı aldığı bildirildi.

Hedef 2019'da tamamlamak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 2016 Yılı Yatırım Programı'nda en yüksek payı ayırdığı İzmir-Ankara arasındaki Yüksek Hızlı Tren Projesi'nde çalışmaların etap etap sürdürüldüğü kaydedildi. İhalesi yapılan Afyon-Uşak arasındaki hatta çalışmaların hızla devam ettiği öğrenilirken, 2019 yılına kadar bitirilmesi öngörülen projenin Salihli- Manisa kesiminin yapılması amacıyla, Manisa'nın Salihli, Ahmetli, Şehzadeler ve Turgutlu ilçelerinde güzergahlara isabet eden taşınmazların Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.
Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-İzmir Demiryolu Projesi kapsamındaki Salihli- Manisa kesiminin kamulaştırılması için Bakanlar Kurulu'ndan konuya ilişkin karar çıkarak, Resmi Gazete'de yayımlandı. Öte yandan, Manisa Kuzey Demiryolu geçişi yapımı amacıyla da Manisa'nın Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde güzergahlara isabet eden taşınmazların da kamulaştırılacağı bildirildi.

MALİYETİ 4 MİLYAR TL

İzmir'i ve güzergahındaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar'ı Ankara'ya bağlayan proje ile batı doğu aksında önemli bir demiryolu koridoru oluşturulacak. Projenin toplam yatırım maliyetinin 4 milyar lirayı geçmesi bekleniyor. TCDD Genel Müdürlüğü'nün Ankara ile İzmir YHT hattında yılda 6 milyondan fazla yolcu taşımayı öngördüğü kaydedildi.

İZMİR-ANKARA hızlı treninin yolu ACİL AÇILIYOR haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.