• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tramvay inşaatı tarihi esere tosladı!

Tramvay inşaatı tarihi esere tosladı!

16.08.2017, 16:45 Güncelleme Tarihi: 16.08.2017,16:45

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Konak tramvayı inşaatında Şair Eşref Bulvarı'ndaki zeminin 80 santimetre altından çıkan mermer tarihi eserler nedeniyle 50 metrelik bir kesimde çalışmalara bir hafta ara verildi. Arkeloji Müzesi, Agora Kazı Başkanlığı'nın incelemelerinin ardından, Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Korumu Kurulu'nun belgelenmesi ve taşların taşınması kararından sonra tramvay çalışması yeniden başlayacak.

Konak Tramvayı ray döşenmesi ve altyapı çalışmaları sırasında Şair Eşref Bulvarı üzerinden 10 metrelik bir kesitte zeminin 80 santimetre altından tarihi mermer taşlar ortaya çıktı. Aynı bölgede 1997 yılında yapılan bir bina inşaatı sırasında da tarihi eserler ortaya çıkarılmış, binanın birinci katında zemine döşenen camların altından görülmesi sağlanarak yerinde korunmuştu. Tramvay çalışması 8 ve 9 Ağustos'ta bulunan tarihi mermerler nedeniyle durdu.

Mermerlerin bulunduğu 10 metrelik kesidi de içine alan 50 metrelik bölümde çalışma durduruldu. Büyükşehir Belediyesi İzmir Arkeoloji Müzesi'ne durumu bildirdi. Agora Kazı Başkanlığı da yerinde inceleme yaptı. Bölgede tarihi eski liman ve çevresindeki yapılara ait buluntular yer aldığı, kentleşme nedeniyle bunların yeraltında kaldığı belirtildi. İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiar Varlıkları Bölge Kurulu da 15 Ağustos'ta yaptığı toplantıda, çıkan eserlerin belgelenmesi ve korunmak üzere müzeye taşınmasında sakınca olmadığına karar verdi. Belgeleme çalışması sonrası 50 metrelik bölümde tramvay çalışmasına devam edilecek.

Tramvay inşaatı tarihi esere tosladı! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN