• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Manisa’nın 40 yıllık çilesi bitti

Manisa’nın 40 yıllık çilesi bitti

5.10.2017 23:41 , Güncelleme Tarihi: 5.10.2017 23:41

Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi ile Manisa’nın 40 yıllık sorununun ortadan kalktığını söyleyen Başkan Ergün, “Bu tesisle elektrik üretip ekonomiye katkı sağlayacağız. 1 milyon metrekarelik vahşi depolama sahasını da kapatacağız” dedi

Türkiye'nin üçüncü büyük ili İzmir'de, CHP'li Büyükşehir Belediyesi'nin 25 yıldır bir türlü hayata geçiremediği Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'ni, 2014 yılındaki yerel seçimde büyükşehir statüsüne kavuşan Manisa Büyükşehir Belediyesi dün görkemli bir törenle açtı. Manisa'nın 40 yıllık çöp sorununu ortadan kaldıran tesis, ülke ekonomisine de katkı sağlayacak. Manisa'da, Mart 2016'da temeli atılan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi, 18 ayda tamamlandı. 110 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen tesisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli birlikte açtı.

TÜRKİYE'DE İLK VE TEK

Törendeki konuşmasında katı atık bertaraf tesisi ile kentin çöp sorununun ortadan kalkacağını ifade eden Bahçeli, Başkan Cengiz Ergün'ü kutladı.
Manisa'nın 40 yıllık sorununun bu tesisle çözüldüğünü belirten Başkan Cengiz Ergün de, "8 Mart 2016'da bu tesisin temelini atmıştık. O günün Manisa'nın bayramı olduğunu belirtmiş, açılış gününün de düğün günü olacağını ifade etmiştim. Aradan tam 18 ay geçti. Böyle kısa bir sürede bu önemli çevreci yatırımı açılışa hazır hale getirmenin heyecanını yaşıyorum. Tesisimiz, toplam 440 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olup günlük 650 ton çöp işleme kapasitesine sahip. Merkezin yanı sıra ilçelerimizin çöpleri de, kuracağımız transfer istasyonlarından alınarak bu tesise getirilecek.
Mekanik ayrıştırma tesisinde el değmeden metal, plastik, alüminyum, poşet, kağıt-karton gibi geri dönüşebilir atıklar ayrıştırılarak lisanslı geri dönüşüm tesislerine gönderilecek. Kompost üretilebilir nitelikli organik atıklar da membran kompost alanına gönderilecek. Kompost tesisinde gübre üretilecek ve bu gübre, park bahçe işlerinde kullanılacak. 9 transfer istasyonunun yapımına başladık. Turgutlu, Saruhanlı, Kırkağaç, Akhisar, Gördes, Salihli, Selendi, Demirci ve Sarıgöl'de kurulacak katı atık transfer istasyonlarıyla evsel katı atıklar tesise taşınacak. Kamu sermayesiyle yaptığımız bu tesis Türkiye'de ilk ve tek" dedi.

ÇÖPTEN ELEKTRİK

Ergün, "Yeni açılacak alanda yaklaşık 52,2 milyon euroluk yakma tesisinin kurulması ve bu tesisten elektrik üretilmesini planlıyoruz. Bununla ilgili fizibilite raporunu bakanlığa sunduk. Kurulacak tesislerle çöpün tamamı gömülmeden bertaraf edilecek. Elektrik üreterek ekonomiye katkı sağlayacağız. Kentteki 1 milyon 143 bin 781 metrekarelik vahşi depolama sahasını kapatacağız. İlk 1 yılda yaklaşık 74 bin konutun aydınlatma ihtiyacı karşılanacak. 3 yılda toplam 231 bin konutun aydınlatma ihtiyacını karşılayabilecek bir enerji üretim tesisi oluşturmuş olacağız. Çöpler, milli servete dönüşecek" dedi.

ALİ FİLİZKAN / CÜNEYT HASÇELİK

Manisa’nın 40 yıllık çilesi bitti haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN