• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

30 yıllık Özkanlar pazarı son kez açıldı

30 yıllık Özkanlar pazarı son kez açıldı

30.12.2017, 15:38 Güncelleme Tarihi: 30.12.2017, 15:38

İZMİR'in Bayraklı ilçesinde 30 yıldır her cumartesi günü açılan Özkanlar semt pazarı, bölgede oturan vatandaşların buradan kaldırılmasını istemiyle açtıkları davayı kazanmaları ve kararın Danıştay tarafından onanmasıyla kaldırıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın belirlediği kriterlere de uymayan pazar, son kez açıldı.

İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen, yeni pazar yeri için otoyol viyadük altını istediklerini, ancak bu yerin Bornova sınırları içerisinde olmasından dolayı Belediye Başkanı Olgun Atila'nın sıcak bakmadığını, yanıt beklediklerini söyledi.

Özkanlar semtinde 30 yıldır her cumartesi günü açılan semt pazarı, kentin en eski pazaryerlerinden birisi durumuna geldi. Ancak sokak arasına kurulan pazarın kaldırılması için, bu bölgede oturan bazı vatandaşlar dava açtı. Yaklaşık 4 yıldır süren yargılamalar sonrasında Danıştay'a taşınan davada, yüksek mahkeme pazar yerinin kaldırılmasına karar verdi. Ayrıca pazarın, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın belirlediği kriterlere de uymadığı tespit edildi. Bu gerekçelerle pazar son bugün kuruldu. Pazarın burada kalmasını isteyen vatandaşlar ile 800 pazarcı esnafı ise bu karara tepki gösterdi.

YENİ YER SORUNLU ÇIKTI

Yaşanan bu durum karşızınrda, İzmir Pazarcılar Esnafı Odası, pazaryerine yakın olan Kuzey Çevreyolu viyadüğünün altınının pazaryeri için verilmesini istedi. Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü'yle yapılan görüşmelerden olumlu sonuç çıktı. Ancak istenen yeni pazaryerinin Bornova ilçesi sınırlarında olması, yeni krize neden oldu. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bornova semt pazarının, pazar günü açılması ve bu yere yakın olması ve trafiği de olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle olumsuz yanıt verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen, "Pazarımız mahkemenin kararından dolayı bugün sok kez açıldı. Belediye yer bulmaya çalıştı, ancak başarılı olunamadı. Burada sıkıntılı durumdayız, 800 esnafımız zor durumda. Sokak pazarı olduğu için mahkemenin kaldırılması yönündeki kararı da kolay oldu. Yeni bir yer bulundu, ancak burası da Bornova ilçe sınırlarında. Belediye Başkanıyla, milletvekilleriyle görüştük. Yardım edeceklerini söylediler ama bir sonuç alınamadı. Yeni pazaryerine olumlu yaklaşım olmadı. Başkan Olgun Atila kabul ederse oraya geçmek istiyoruz. Yılbaşından sonra tekrar görüşeceğiz. Kendisinden olumlu yanıt bekliyoruz" dedi.

Kaynak: DHA

30 yıllık Özkanlar pazarı son kez açıldı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN