• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

onların burnundan kaçmaz!

Uyuşturucu onların burnundan kaçmaz!

12.02.2018, 23:06

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Köpek ’nin eğittiği 14 narkotik köpek, satıcılarının korkulu rüyası haline gelecek

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından İzmir'de 14 narkotik dedektör köpeği ve birlikte görev yapacak personele eğitim veriliyor. Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na bağlı Köpek Eğitim Merkezi (KEM) Şube Müdürlüğü, uyuşturucuyla mücadele kapsamında narkotik arama köpekleri ve idarecilerine yönelik eğitim programı düzenledi.

KALABALIK YERLERDE

Üç aylık eğitimlerin İzmir bölümünde köpeklere havaalanı, liman gibi gürültülü ortamlarda arama, idarecilerin köpeklerine nasıl davranması gerektiği, koku tanıtımı gibi konularda pratik yapıldı. KEM'de görevli köpek eğitim uzmanı polis memuru Orkun Kara, yaptığı açıklamada, İzmir'de 14 köpek ile köpek idarecilerine yönelik Adnan Menderes Havalimanı ve Çeşme Limanı'nda eğitim verdiklerini söyledi.

DAHA ÇOK İHTİYAÇ VAR

İlk olarak narkotik arama köpekleri ile idarecisi arasında sosyalizasyon eğitimi verdiklerini aktaran Orkun Kara, "Biz buna tanışma diyoruz. Köpekler ilk önce idarecisiyle tanışıyor. Daha sonra itaat etmeyi öğreniyor. Ardından da uyuşturucu madde kokularının tanıtım eğitimleri var" dedi. Dünyada arama köpeklerine her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan Kara, uyuşturucuyla mücadelede eğitimli köpeklerle destek olduklarını hatırlattı.

SERTİFİKA VERİLECEK

Kara, eğitimi başarıyla tamamlayacak narkotik dedektör köpeklere sertifika verileceğini ve ardından farklı illerde görevlendirileceğini belirtti. Öte yandan dedektör köpekler Adnan Menderes Havalimanı girişinde ve bagaj bölümünde bir gösteri sundu. Havalimanı girişinde durdurulan araçlarda ve bagajların taşındığı bölümde aramalara katılan dedektör köpekler, senaryo gereği, bir valize konulan uyuşturucu maddeyi hassas burunlarıyla tespit etti.

Uyuşturucu onların burnundan kaçmaz! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN