• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'ya fatura isyanı: Durdurun bu soygunu

’li Büyükşehir’in su faturaları vatandaşın belini büküyor. Yüksek çevre temizlik vergilerine, fahiş bedellerinin eklenmesi faturaları kabarttı

İZSU'ya fatura isyanı: Durdurun bu soygunu

23.02.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 23.02.2018,09:51

İZSU'nun su faturaları vatandaşın belini büküyor. Yüksek temizlik vergilerine İZSU'nun fahiş atık su bedellerinin de eklenmesi faturaları kabarttı. Vatandaş, "Bu soygunu durdurun" dedi.

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin su faturaları vatandaşa büyük darbe vurdu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 2018 yılı için içme suyunda yüzde 25 indirime gitti, indirim oranı atık su bedelleri ile birilte kırsal mahallerde yüzde 40'ı buldu.

Denizli Büyükşehir Belediyesi yeni yılda içme suyuna zam yapmama kararı alırken indirim yapan belediyeler kervanına İstanbul Büyükşehir Belediyesi de eklendi. Belediye meclisinde alınan karar uyarınca 2019 yılı içini içme suyunda yüzde 5'lik indirim kararı alındı. Büyükşehir Belediyeleri içme suyunda indirime giderken 2017 yılında içme suyuna yüzde 15 zam yapan CHP'li İzmir Büyükşehir, 2019 yılı için de yüzde 10 zam kararı aldı.

1 Ocaktan itibaren yürürlüğe giren zamlı tarifeye ilçe belediye meclislerince belirlenen yüksek orandaki Çevre Temizlik Vergileri (ÇTV) de eklenince su faturaları şişti. Tüm bunlar yetmezmiş gibi yine İZSU Genel Müdrürlüğü tanrafından belirlenen atık su bedelleri de bardağı taşıran son damla oldu. Ay içinde 10 liralık su tüketen vatandaş eklentilerle karşısında 50 liralık fatura görünce isyan etti.

Sosyal medya üzerinden paylaştığı su faturaları ile sesini duyurmaya çalışan vatandaş Büyükşehir Belediyesine "Bu soygunu durdurun" çağrısında bulundu. Buca'da oturan ev hanımı İkbal Erdoğan, "25 lira su tüketim bedelimiz 63 liraya çıkmış. Büyükşehir, İzmirlileri soymaya çalışıyor. Düşük tüketim bedeline rağmen gelen yüksek faturalar ödüyoruz. Artık biri dur desin. Bu belediyeler biraz da vatandaşının yanında olsun" dedi. 11 liralık su tüketim bedeline 82 TL fatura gelen İzmir'in Buca İlçesi'nde yaşayan Sevinç Özdemir, "Bu resmen soygundur. Vatandaşlarının hemşerilerinin her zaman yanında olduğunu belirten belediyeler, kullandığım suyun beş katını vergi olarak bizden alıyor. Bu hak mı?" diye konuştu.İŞTE O FATURALAR
Ocak ayı faturasında 5.80 TL'lik su tüketem vatandaş, 34 lira çevre temizlik vergisi, 4.5 lira atık su bedeli, 9.5 lira katı atık berrtaraf bedeil ile toplamda 59 liralık fatura ödemek zorunda kaldı. Öte yandan yine ocak ayında 686 liralık su tüketen bir vatandaşa 562 lira atık su bedeli geldi. 41 liralık çevre temiizlik vergisinin yanı sıra katı atık bertaraf bedeli de 12 lira geldi. Böylece su faturası bin 405 liraya yükseldi. Diğer bir örnekte ise su tüketim bedeli 11 lira 60 kuruş olan bir vatandaşa 9.50 lira atık su bedeli geldi. Bu rakamlara 34.5 lira çevre temizlik vergisinin yanı sıra bir de 9.40 kuruş katı atık bertaraf bedelinin eklenmesi ile toplam bedel 82 liraya yükseldi. EGELİ SABAH

İZSU'ya fatura isyanı: Durdurun bu soygunu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA