• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çeşme’ye üç baraj

Çeşme’ye üç baraj

24.02.2018, 00:00

Yıllardır içme suyu sıkıntısı çeken Çeşme Yarımadası'na Devlet Su İşleri'nden (DSİ) 3 müjde birden geldi.
Bozköy, Salman ve Karareis barajları tamamlandı. İsale hatları tamamlanır tamamlanmaz 3 baraj yarımadada yaşayan 104 bin kişiye içme suyu sağlayacak.

SALMAN BARAJI: Salman Köyü'nün 1 kilometre güneyindeki Su Değirmeni Deresi üzerine inşa edilen Salman Barajı biterken tıkaç betonları atılarak su tutulmaya başlandı. 4.12 milyon metreküp su tutma hacmine sahip olacak Salman Barajı, Karaburun ve Çeşme çevresindeki yerleşim birimlerine yılda 900 bin metreküp içme ve kullanma suyu temin edecek.

KARAREİS BARAJI: Yarımadaya hayat verecek olan Karareis Barajı da tamamlandı. Yaklaşık 44 milyon liraya mal olan Karareis Barajı'ndan Balıklıova, Ildır, Ilıca gibi Çeşme'nin yakın mahallelerine içme ve kullanma suyu verilecek.

BOZKÖY BARAJI: 37.5 metre yüksekliğinde ve 3 milyon 653 bin metreküp su tutma kapasitesine sahip. İnşa edilen baraj 1000 metre tarım arazisine de can suyu verecek.
15 milyon 750 bin liraya malolan Bozköy Barajı, 36 bin kişinin içme suyunu karşılayacak.

'SUSUZLUK TARİH OLUYOR'

DSİ 2'nci Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, Çeşme'nin asırlık su sorununun tarih olacağını ve son yatırımlarla birlikte 2045 yılına kadar bölgenin susuzluk çekmeyeceğini belirtti. Eker, "Yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin tatil yapmak amacıyla geldiği Çeşme Yarımadası'nda susuzluk tarih oluyor. Orman ve Su İşleri Bakanımız Eroğlu'nun talimatlarıyla bölgenin sorununu kökenden çözüyoruz" dedi.

KAHRAMAN DURAK

Çeşme’ye üç baraj haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.