• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aşkın: 'de gece sokağa çıkan korkmayacak

Aşkın: İzmir'de gece sokağa çıkan korkmayacak

08.03.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 08.03.2018,12:03

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İzmir'i gece kimsenin sokağa çıkmaya korkmadığı bir kent haline getirmeye çalıştıklarını belirterek "Bir kişi 'imdat' diye 155'i aradığında en geç 4 saniyede telefona çıkacağız, 4 dakikada çağrı yapılan yere gideceğiz" dedi.

Liyakat Derneği'nin, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" etkinlikleri kapsamında bir otelde düzenlediği "Şehir ve Kadın" konulu söyleşiye katılan

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, kadın ve erkeğin toplumun iki eşit parçası olduğunu ifade etti. Ülkelerin gelişmesinde kadınların çalışma hayatında yer almalarının önemine işaret eden Aşkın, kadını çalışmayan bir toplumun gelişmesinin zor olduğunu söyledi. İzmir Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kadınlara önemli görevler verdiklerine dikkati çeken Aşkın, "Türkiye'nin ilk kadın asayiş müdürü olan Seda Okur'u görevlendirdik. Biz bu atamayı yaptığımızda kadın olduğu için şaşıranlar oldu. Bu görevlendirmeyi müdürümüzün kadın veya erkek olduğuna bakmadan liyakata ve polislik tecrübesine bakarak yaptık. Yunus timlerimizde, motosikletli diğer ekiplerimizde, yaya devriyelerimizde ve trafik ekiplerimizde çok sayıda kadın polisimiz görev yapıyor. Çocuk Şube Müdürümüz, Balçova ve Foça ilçe emniyet müdürlerimiz de kadın" dedi. Erkeklerin çalışma ve sosyal hayatta kadınlara destek vermesi gerektiğine işaret eden Aşkın, evi ve çocuklarıyla da ayrıca uğraşan kadınların işinin erkeklere göre daha zor olduğuna dikkati çekti.

İzmir'in güvenli bir kent olması için kadın polis müdürleri ve polis memurlarının da büyük katkısıyla çalıştıklarını aktaran Aşkın, şöyle devam etti:

"Vahşi insanlar kaslarının gücünü kullanarak kadına şiddet uyguluyor. Kadına yönelik fiziki ve cinsel saldırılar da teşkilatımızın üzerine gittiği önemli konular arasında yer alıyor. Son 6 aydır '155 Polis İmdat'ı arayanlar ilk çaldığında açıldığını görüyor. İzmir'i gece kimsenin sokağa çıkmaya korkmadığı bir kent haline getirmek için çalışıyoruz. Bir kişi 'imdat' diye 155'i aradığında en geç 4 saniyede telefona çıkacağız, 4 dakikada çağrı yapılan yere gideceğiz."

İzmir'de 510 bin kadın sürücü olduğunu belirten Aşkın, ölümlü kazaların hiçbirisinde kadın sürücülerin olmadığını, yaralanma olaylarında da kadınların yüzde 5'in altında olduğunu sözlerine ekledi.

Aşkın: İzmir'de gece sokağa çıkan korkmayacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA