• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

4 asırlık hayal gerçeğe dönüştü

’nin “ karşımıza çıktı” ifadeleriyle anlattığı ile arasındaki kabus rampa ve virajlar artık tarih oluyor. Yapımı tamamlanan Pazartesi günü Başbakan tarafından hizmete açılacak

4 asırlık hayal gerçeğe dönüştü

08.06.2018, 00:00

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nin 9. cildinde "Korkunç Sabuncubeli karşımıza çıktı" ifadeleriyle tasvir ettiği İzmir ile Manisa arasındaki zorlu geçit tarihe karıştı. Başbakan Binali Yıldırım'ın, İzmir'deki 35 projesinden biri olan Sabuncubeli Tünelleri tamamlandı. Ramazan Bayramı'na yetiştirilecek tünelleri, 11 Haziran Pazartesi günü Başbakan Binali Yıldırım hizmete açacak ve geçişler ücretsiz olacak. Başbakan Yıldırım'ın açılış için verdiği 1 Temmuz tarihinden 20 gün önce hizmete açılacak olan tünellerle yüzde 9'luk yüksek eğim ve 14 viraj ortadan kalkacak. Günde ortalama 40 bin aracın kullandığı İzmir-Manisa yolunu 15 dakikaya düşürecek olan tünellerin açılışı sırasında 10 bin kişilik iftar sofrası kurulacak.

İKİ KENTTE SEVİNÇ VAR

Projeye 2011 yılında yap-işletdevret modeliyle başlandı. Ancak daha sonra kamu kaynaklarıyla bitirildi. Projedeki 4 bin 70 metre uzunluğundaki iki tünel ile 2 bin 530 metrelik bağlantı yolları tamamlandı. Projenin bitirilmesiyle Sabuncubeli'ndeki yüzde 9.5 olan eğim, tüneller sayesinde yüzde 1.5'e inerken, 14 viraj da ortadan kalktı. Tüneller, artık son düzenlemelerin yapılmasının ardından 11 Haziran 2018 tarihinde, Başbakan Binali Yıldırım tarafından kullanıma açılacak. Ramazan Bayramı'nda kullanılacak olan tüneller, kamu kaynaklarıyla yapıldığı için, geçişler ücretsiz olacak.
1 Temmuz 2018'den itibaren kamu olanaklarıyla devam edilen tarihi projenin tamamlanması iki kentte de sevinç yarattı.

TASARRUF SAĞLAYACAK

Tüneller, günde ortalama 40 bin aracın kullandığı İzmir-Manisa yolunda hem güvenlik hem hız hem de yakıt tasarrufu sağlayacak.
Çevre düzenlemesi ve üstyapı işlemleri biten tüneller, güzergahta bayram dolayısıyla oluşacak trafik yoğunluğu da göz önünde bulundurularak bayram öncesi hizmete açılıyor.

TOLGA TEKİN /ŞENOL KANTÜRK

4 asırlık hayal gerçeğe dönüştü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA