• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ’in sorununa el attı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’in sorununa el attı

29.07.2018, 00:18

’nin yıllardır kuramadığı çöp bertaraf tesisiyle ilgili ’ın yaptığı çağrıya cevap veren Bakan Kurum, ‘Katık atık tesisi için ne gerekiyorsa yapacağız’ dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yıllardır bir türlü kuramadığı çöp bertaraf tesisiyle ilgili dün Yeni Asır Gazetesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a yaptığı çağrı amacına ulaştı.

Dün İzmir'e gelen ve sorunu yıllardır çözemeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşen Bakan Kurum, "Katı atık ile ilgili olarak iki senedir süregelen bir dava süreci var. Davadaki gerekçeler neyse bu gerekçeleri ortadan kaldıracak bir düzenlemeyi en kısa sürede yapmamız gerekiyor. Katı atık tesisinde İzmir geride kaldı. İzmir'in bu süreci beklemeye çok fazla tahammülü yok. O yüzden ortak noktada aldığımız kararla bunun sürecini hızlı bir şekilde ilerleteceğiz. Bu tesisin yapılması için hızlandırılması gereken ne ise yapacağız" dedi.

İmar barışı ile ilgili denetimleri yaptıklarını da belirten Kurum, "İmar barışı yeni kaçak yapı yapma kanunu değildir, şu an biz kaçak yapı yapılmasını kesinlikle istemiyoruz. 2017 sonuna kadar yapılan yapıları ilgilendiriyor, dolayısıyla buradan bütün belediye başkanlarınıza duyuruyorum, kesinlikle yeni bina yapılmaması noktasında hassasiyetlerini göstermelerini kendilerinden rica ediyorum. Buna ilişkin ekiplerimiz yine sahadalar bizim tabiat varlıkları alanlarında, çevre koruma alanlarında yeni yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Yeni yapılan yapılarla ilgili kanuni işlem neyse gereğini yapacağız" şeklinde konuştu

İZMİR'İ ŞAHA KALDIRACAĞIZ

AK Parti İl Başkanlığı'nı da ziyaret eden Kurum, İl Başkanı Aydın Şengül'le görüştü. Burada da önemli mesajlar veren Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nasıl özel sektörde işinizle alakalı gün içinde karar verip uyguluyorsanız biz de yeni sistemle özel sektör mantığı içerisinde, şehirlere değer katacak projelerde karar alacağız. Alt yapı ve ulaşım noktasında da sorunları tespit edip kararları hızlı bir şekilde alıyor olacağız. İzmir deniz şehri ve deniz ulaşımı noktasında da hem belediyemizle hem teşkilatımızla karar alıp yapacağız. Katı atık tesisi sorununu çözeceğiz. Millet bahçesi için yer araştırmamız var. Bugün yerleri gezip bakacağız. Halkın nefes alacağı alanlar üretmek zorundayız. İzmir'i şaha kaldıracağız. İzmir'in kaynakları buraya kesinlikle yeter. İzmir çok daha iyi yere gelecektir."

NİDA ALADAĞ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’in sorununa el attı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN