• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Üst katta cami alt katta kilise

’de üst katı mescit alt katı ise küçük kilise olan tarihi yapı büyük ilgi çekiyor. Dinler arası hoşgörünün en güzel örneği olan yapının dünya dinler tarihinde başka bir örneği bulunmuyor

Üst katta cami alt katta kilise

23.08.2018, 00:00

Yaklaşık 5 bin yıllık kültür mirasıyla kadim kentler arasında yer alan Tire, günümüzde dinler tarihinin en büyük hoşgörülerinden birine ev sahipliği yapıyor. Derekahve semtinde bulunan iki katlı binanın üst katında "mescit" alt katında ise su kenarında kurulmuş küçük kilise anlamına gelen "ayazma" bulunuyor.

YILLAR SONRA İLK AYİN

"Caminin kilisesi" tanımlamasına tam anlamıyla uyan mescit ve ayazmanın kardeşliği günümüzde kente gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Beşinci yüzyılda inşa edilen kilisenin (ayazma) üst katı günümüzde halen "Şemsi mescidi" olarak hizmet veriyor. Mimari özellikleri ile dikkat çeken yapıyı 2016 yılında, Aziz Vukolos Yortusu için İzmir'de bulunan Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, İzmir Ortodoks Cemaati Aya Fotini Kilisesi yetkilileri ile birlikte ziyaret etmiş ve ayazmada yıllar sonra ilk kez ayin düzenlenmişti.

MERYEM ANA İDDİASI

Ayazmanın, 1922 yılına kadar Rum Hıristiyan halkın vaftiz ve isim verme törenleri için kullanıldığı öngörülüyor. Binanın, sadece ayazma olarak kullanıldığı dönemlerde Hıristiyanlar tarafından Azize Meryem'e adandığı bilinmekte. Meryem Ana, İsa peygamberin idamından sonra Kudüs'te barınamamış, Yahudiler ve Romalılardan gördüğü baskılar üzerine Filistin'den Anadolu'ya göç etmiştir. Anadolu'ya geçen Hz. Meryem'in, birinci yüzyılda Bülbül Dağına yerleşmeden önce iki yıl süreyle Tire'de Derekahve Mahallesi'nde kaldığı öne sürülüyor. Bizans metinlerinde bu mahalle "Yukarı Meryemana" olarak adlandırılıyor. Tarihi kaynaklar da Meryemana'nın belli bir süre Tire'de yaşadığına işaret ediyor.

NADİR UYSAL

Üst katta cami alt katta kilise haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA