• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’den skandal

Büyükşehir’den skandal poster

06.09.2018, 09:21 Güncelleme Tarihi: 06.09.2018, 09:27

’in 9 Eylül kutlamaları için yaptığı afişlerden skandal çıktı. Orijinali sağa doğru bakan Atatürk portresini afişte sola doğru bastıran Büyükşehir, bütün askeri teammülleri alt üst etti.

İzmir Büyüksehir Belediyesi skandallarına bir yenisini daha ekledi. 9 Eylül'de, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıl dönümünü kutlamaya hazırlanan Izmir Büyüksehir Belediyesi basta otobüs durakları, tramvay istasyonları, vapur iskeleleri olmak üzere kentin çeşitli yerlerine üzerinde "9 Eylül İzmir'in kurtuluşunun 96. Yıldönümü kutlu olsun yazan afişler bastırdı. Kırmızı zemin üzerine beyaz renk yazıların yer aldığı afişin sağ tarafına ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün üniformalı fotoğrafına yer verildi. Her fırsatta Atatürk sevgisi ile övünen Büyükşehir afişi hazırlarken gereken özeni ve dikkati göstermeyince Ulu Önder'in fotoğrafı afişe ters basıldı.

MADALYA YERİNE LOGO

Durum böyle olunca askeri teamüllere göre vücudun sol göğüs kısmında olması gereken ve üzerinde muharebeyi simgeleyen 2 altın kılıcın yer aldığı 23 Eylül 1917'de Padişah V. Mehmet Reşat tarafından Atatürk'e verilen, ön yüzünde Padişah II. Abdülhamit'in saltanat arması, arka tarafında ise "Devlet-i Aliyye-i Osmaniye uğrunda fevkalade sadakat ve secaat ibraz edenlere mahsus madalyadır" yazılı olan Muharebe Altın İmtiyaz Madalyası, sağa kaydı. Yanlışlıklar bununla da sınırlı kalmadı. Sağdan sola doğru asılması gereken manevra kılıcını taşıyan kemer, soldan sağa, sağ tarafa bakması gereken dğmeler ise diğer tarafa yani sola bakmaya basladı. Fotoğrafta ayrıca istiklal madalyasının olması gereken sol göğüs kısmına ise Büyükşehir'in logosu ile 150. Kuruluş yılı amblemi yerleştirildi. Bu hata dikkatli İzmirlilerin gözünden kaçmadı.

TEPKİ YAĞDI

Gazetemizi arayan çok sayıda vatandaş, İzmir Büyüksehir'in böyle bir hata yapmasının kabul edilebilir olmadığını bildirdi. Büyükşehir'de 20 bine yakın personelin çalıştığına dikkat çeken İzmirliler; "Bu hata Atatürk'e verilen değerin de bir göstergesi olsa gerek. Bastan savma is yaparlarsa böyle olur" diyerek skandal afislerin bir an önce yenileri ile değiştirilmesini istedi.

Egeli Sabah

Büyükşehir’den skandal poster haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN