• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Pislik itirafı

Pislik itirafı

16.09.2018, 00:00

Başkan , Körfez suyundaki kirliliğin normalin bin katı olduğunun tespit edilmesi üzerine ’de kanalizasyon suyunun denize deşarj yapıldığını itiraf etti

İzmir'i günlerdir esir alan kötü kokunun nereden geldiği tartışılırken Körfez Üçkuyular mevkiinde deniz suyundaki kirliliğin normalin bin katı olduğu tespit edilmişti. Bunun üzerine sıkışan Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir'de kanalizasyon suyunun denize deşarj yapıldığını kabul eden bir itirafta bulunmak zorunda kaldı. Meclis toplantısında konuşan Kocaoğlu, İzmir Körfezi'ne zaman zaman doluluktan dolayı pis su tahliyesinin olduğunu söyledi.

'CANLILARI YOK ETMEYİN'

Körfez'deki kirlilik önceki akşamki Büyükşehir Belediye Melcisi'nde tartışma konusu oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz, belediyenin uygulamaları nedeniyle vatandaşların denizden uzaklaştığını ifade etti. "Her taraf lağım kokuyor. Nerede sizin yüzülebilen Körfeziniz? Son yapılan testlerde normal olması gereken bakteri oranı 20 milyon çıkmıştır. Gereklerini yerine getiriniz. Denizdeki canlıları yok etmeyiniz.
Bunları yapmaktansa aklınız fikriniz siyaset üretmekte" dedi.

ISLAHLAR YETERLİ Mİ?

AK Partili Meclis Üyesi Çağlar Haspolat da, "İl Sağlık Müdürü 'Denize dokunan hasta olur' diyor. Büyükşehir'den bir açıklama gelmedi. Biz de vatandaş da bekliyor. Deniz kirliliğinin yanında koku da var. Çiğli'deki çamur arıtma tesislerinde buna benzer kokular var. Bu tesisler İzmir'in kapasitesini kaldırıyor mu, kaldırmıyor mu? Dere ıslahları yeterli mi? Bununla ilgili açıklama bekliyoruz. Bilim insanları ne bulmuş?
İzmir Büyükşehir Belediyesi ne bekliyor" diye konuştu.

BİZE SALDIRILIYOR

Toplantıda konuşan Kocaoğlu'ndan ise, denize hala atık suların boşaltıldığı itirafı geldi. Kocaoğlu, İzmir Körfezi'ne zaman zaman doluluktan dolayı pis su tahliyesinin olduğunu belirterek, "Tahliyenin olduğu yerden alınan değerlerle bize saldırılıyor. Çiğli arıtma çalışmıyor mu? Çiğli arıtma 3 faz 24 saat çalışıyor. Biz kentin büyümesini de hesaba katarak, 4. fazın inşaatına başladık. Orada müteahhitlerle konsorsiyumla anlaşmazlık oldu, tekrar ihaleye çıktık. 13-14 ay içinde 4. faz da devreye alınacak" dedi.

TEK BİR NEDEN YOK

Üçkuyular'dan Gümrük Pompa İstasyonu'na gelen hatta görülen denize deşarja karşı proje çalışmasını tamamladıklarını, bir ay içinde de yapım ihalesine çıkacaklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "6-7 sene önce Gazi Bulvarı'ndan ikinci bir hat çekerek o hattı rahatlatmıştık. Şimdi de güneyden cazibeyle gelen hattı Gümrük Pompa İstasyonu'na pompayla ulaştıracağız ve bu sorunu kısa sürede çözeceğiz" dedi. Kocaoğlu, "Koku meselesiyle karşı karşıyayız. Çeşitli nedenler üzerinde çalışıyoruz. Tek bir neden yok. Sabaha karşı borular boşalınca artıyor. Biz çok yoğun bir çalışma gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

MERT ALPÜNDAR

Pislik itirafı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA