• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’li Tunç Soyer’den eşine mezbaha kıyağı

Başkanı Soyer, mezbaha kurma yetkisi Büyükşehir’e ait olmasına rağmen, 6 bin 500 metrekarelik belediye arazisine eşi ’in başkanlığını yaptığı kooperatif eliyle tesis kurduruyor

CHP’li Tunç Soyer’den eşine mezbaha kıyağı

20.09.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 20.09.2018,08:51

İlçedeki belediye taşınmazlarını tek tek satmasına rağmen görev süresince 178 kez yurtdışına seyahat ettiği ortaya çıkan CHP'li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yeni Asır'ın ortaya çıkardığı çok konuşulacak bir icraata daha imza attı. Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde olan ilçede mezbaha kurma yetkisinin arkasına dolanmak için ilginç bir yöntem uyguladı.​ Soyer'in, Et Entegre Tesisi'nin yapımına başlandığı 6 bin 500 metrekarelik belediye arazisini ihale yoluyla eşi Neptün Soyer'in başkanlığını yaptığı S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne aylık 250 liraya kiraya verdiği öğrenildi. Bu durum tesisin yapılacağı bölgede yaşayanların tepkisini çekti.

TARİHİN ÜZERİNE OTURDULAR

Kooperatif eliyle yapımı süren mezbahanın bölge halkının 'Minarekırık' olarak bildiği tarihi cami ve yakınındaki mezarlık alana inşa edildiğini iddia eden çevre sakinleri, "Burası Osmanlı kayıtlarında ismi geçen Kazancılar/Yenice köyünün yıkık olan camisi ve mezarlık alanın bulunduğu arazi. Tarihi eser niteliği taşıyabileceği muhtemel kalıntıların üzerine yapılan mezbaha inşaatının yetkililerce incelenmesi gerekiyor. Çevreye pislik ve koku yayacak bir mezbaha istemiyoruz" diye konuştu.

AYLIK 250 LİRA KİRAYLA

6360 sayılı Bütünşehir yasası ve bu yetki çerçevesinde 5216 sayılı Büyükşehir Belediye yasasına göre mezbaha yapma yetkisi Büyükşehir'de olmasına rağmen Başkan Soyer, ilçeye mezbaha yapılması için harekete geçti. Seferihisar Belediyesi, Ocak 2017'de Ulamış mahallesi 259 ada 7 parselde kayıtlı 6 bin 593 metrekarelik tarla vasfındaki araziye 10 yıl süreyle 'Hayvan kesim et işleme, paketleme ve depolama tesisi' kurulması için açık teklif usulü ihaleye çıktı. Yeni Asır'ın edindiği bilgiye göre ihaleyi Soyer'in eşi Neptün Soyer'in başkanlığını yaptığı S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kazandı. Belediye ile kooperatif protokol imzalayarak aylık 250 lira kira bedeli ile söz konusu araziyi mezbaha tesisi yapılması için bu şekilde kiralamış oldu.

HALK TESİSE KARŞI ÇIKTI

Et Entegre Tesisi'nin Osmanlı kayıtlarında ismi geçen Kazancılar/Yenice köyünün şuan yıkık olan camisinin ve etrafındaki mezarlık alanın bulunduğu araziye inşa edildiğini belirten Hacaloğlu, kooperatif olarak arazide yaptırdıkları jeoradar (yeraltının röntgeni) sonuçlarına göre tesisin inşa edildiği alanda cami temeline benzer yapıya rastlandığını iddia etti.İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram ise konuyla ilgili açıklama yapamayacaklarını ancak ilgili yerlerle gerekli yazışmaların yapıldığını, tepkilerini dile getiren halkın da yanında olduklarını söyledi.

İNŞAAT HALA TAMAMLANMADI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Kırsal Kalkınma Programı kapsamında mezbahanın yapımı için kredi desteği de alındığı ifade edilirken, 10 Ağustos 2018'de bitmesi gereken inşaatın halen sürdüğü öğrenildi. Büyükşehir yetkilileri de, ilçe belediyesinin mezbaha yapamayacağını, iddialarla ilgili Seferihisar Belediyesi'ne yazı gönderildiğini öne sürüldü.

Mezbahanın inşa edildiği Ulamış mahallesi 1435 sokaktaki 23 konuttan oluşan S.S. Karıköy Arsa ve Konut Yapı Kooperatifi sakinleri adına Sündüz Yücel Hacaloğlu, 50 metre yakınlarına yapılan mezbahayı istemediklerini söyledi.

METİN BURMALI

CHP’li Tunç Soyer’den eşine mezbaha kıyağı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA