• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Karabağlar’ı borç batağına sürükledi

Karabağlar’ın ’li Belediye Başkanı , önceki Başkan Kürüm’den devraldığı ekonomik sorunları gideremedi. 70 milyonluk borcun 220 milyona çıktığı iddia edilirken, kentin çözüm bekleyen sorunları dağ gibi üst üste yığıldı

Karabağlar’ı borç batağına sürükledi

13.10.2018, 00:00

TOLGA TEKİN

CHP Belediyeciliği Ege'de Çöktü" yazı dizimizle İzmir ve Ege'de sınıfta kalan CHP'li belediyelerin 5 yıllık icraatlarını aktarmaya devam ediyoruz.
İzmir'in en büyük ilçesi Karabağlar'ın CHP'li Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, önceki CHP'li Sıtkı Kürüm'den devraldığı sorunları çözemedi. Bunların başında Karabağlar Belediyesi'nin ekonomik dar boğazda olması geldi. Belediyenin ekonomik sıkıntıları ilk aylarda işçi eylemleriyle kendini gösterdi. Selvitopu önce makam aracını sonra belediyeye ait daireleri satmakta çareyi buldu.
Karabağlar Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Bünyamin Demir, 70 milyon lira olan belediye borcunun 220 milyona yükseldiğini belirterek günü birlik satışların sorunu çözemeyeceğini söyledi. İller Bankası'ndan 20 milyon lira kredi isteyen Selvitopu, buna rağmen krizi atlatamadı.

SORUNLAR ÇÖZÜLEMEDİ

İzmir'in en büyük ilçelerinden Karabağlar'da sorunlar da büyük.
2014'te göreve gelen Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ağır bir borç yüküyle teslim aldığı belediyede öncelikle altyapı ve ulaşım sorunlarını çözmeye çalıştı.
Ancak kentsel dönüşüm ve altyapı başta olmak üzere ilçede 5 yılda manzara değişmedi. Birinci derecede deprem kuşağında yer alan İzmir'deki Karabağlar'ın da içinde bulunduğu 21 ilçede afet riski altındaki alan ve yapıların belirlenmesi için 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belediyelere yetki verildi.
Ancak aradan geçen yıllara rağmen kentsel dönüşümde ciddi bir yol kat edilemedi. Gecekondu ve çarpık yapılaşma ön plana çıktı.

MAKAM ARACINI SATTI

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, borç batağında bir belediye devraldı. Bu nedenle tasarruf tedbirlerine kendi lüks makam arabasını satılığa çıkararak başladı. Başkan'ın ilk icraatı, makam aracının da aralarında bulunduğu 11 aracın satışı olmuştu. Bu satıştan 420 bin lira tasarruf sağlanmıştı.
Belediyede sıkı tasarruf tedbirleri uygulayan Selvitopu, bir önceki belediye başkanı CHP'li Sıtkı Kürüm'den devraldığı sorunların çözüme kavuşması için 5 yılını harcadı. Ancak Karabağlar'ın kronik hale gelen altyapı, yol ve çevre düzenlemesi gibi sorunları hala çözüm bekliyor.

SIRA DAİRELERE GELDİ

Başkan Selvitopu 5 yılın sonunda ise daireleri satılığa çıkardı. Maddi darboğazı aşmak için ilçede belediyeye ait 8 daireyi satışa çıkarıldı. 25 Ekim'deki ihalede daireler 220 bin ile 325 bin lira arasında muammen bedelle satışa çıkarılacak.
Bu durumda belediyede hal böyleyken, Selvitopu'nun geçtiğimiz günlerde memleketi Malatya'nın Hekimhan ilçesinin sokakları için 354 bin lira para vermesi tepki çekmişti.

DEMİR'DEN AĞIR ELEŞTİRİ

Belediye araçlarını ve dairelerini satarak ekonomik dar boğazdan çıkılamayacağını belirten Karabağlar Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Bünyamin Demir, "Belediyenin geçmiş dönem borcu 70 milyon liradan 220 milyon liraya yükseldi. İller Bankası'ndan da 20 milyon lira kredi istediler. CHP belediyeciliği Karabağlar'a da kaybettiriyor" diye konuştu.

HEYKEL YARIM KALDI

Karabağlar Uzundere Rekreasyon Alanı'na yapılan dev Nasreddin Hoca Heykeli projesi de yarım kaldı. Bir önceki belediye başkanı Sıtkı Kürüm'ün yaptırdığı Nasreddin Hoca Heykeli'nin altındaki 500 metrekarelik alana müze yapılacaktı.
Ancak bu proje de ekonomik nedenlerle hayata geçmedi. Yarım kalan projelerin arasında Tahsin Yazıcı Kültür Merkezi ve Kibar Mahallesi Pazaryeri de bulunuyor.

DOĞAN: 2019 DA UMUTSUZ

Karabağlar Belediyesi'nin ilçeye yol haritası olacak 2019 yılı performans programıyla sınıfta kaldığını belirten AK Partili Bilal Doğan, "Ne yazık ki kentini tanımayan vasat yönetim anlayışıyla geriye giden Karabağlar ilçesini 2019 senesinde de zor günler beklemektedir. Bırakın ilçeye yatırım yapmayı, vizyonsuz yönetim anlayışı ve etkin kullanılamayan bütçesiyle, üzülerek görüyoruz ki Karabağlar 2019'da da yerinde saymaya devam edecektir. İlçenin kıt kaynaklarını hor kullanan, kendi kentinin ihtiyaçlarını bilmeyen, kredi çekip maaş ödeyen, borç parayla Nasreddin Hoca heykeli diken, halkın parasını Uzundere'de dağa taşa gömen, iflasın eşiğine gelen belediye şirketleri için İller Bankası'ndan kredi isteyen CHP'li vizyon yoksunu yönetim anlayışı, bu haliyle ilçeye nasıl hizmet götürecektir?
2019 için belirlediği 333 milyon liralık harcamanın yarıdan fazlasını personel giderleri, zararların kapatılması, cari giderler ve tüketim harcamalarına ayıran ilçe belediyesi; ulaşım, yol, altyapı, sosyo-ekonomik ihtiyaçlar, planlı kentleşme için yine kaynak sıkıntısı yaşayacaktır" dedi.

ŞİKAYETLER VE İLÇENİN GENEL SORUNLARI

- Kibar Mahallesi Pazaryeri inşaatı yarım kaldı
- Tahsin Yazıcı Kültür Merkezi yapılmadı
- Çöpler daha sık toplanmalı.
- Parklara daha çok bakım yapılmalı.
- Sokak köpeklerine bir çözüm bulunmalı.
- Kazılan yerlere hemen asfalt atılmıyor.
- Kaldırım işgalleri bir çok noktada yayalara geçit vermiyor.
- Pazaryerleri bakımsız ve çöpten geçilmiyor.
- İlaçlama yapılmadığı için sinek istilası yaşanıyor

YARIN: FOÇA BELEDİYESİ

Karabağlar’ı borç batağına sürükledi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.