• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Her şey sahte ajan gerçek

Her şey sahte ajan gerçek

18.10.2018, 00:00

, ajan papaz Brunson’un Alsancak’taki ’nin de korsan olduğunu ortaya çıkardı. Tapuda kagir ev olarak gözüken binada kilise açılması için herhangi bir iznin alınmadığı anlaşıldı

FATİH ŞENDİL

İzmir'de terör örgütleri adına suç işlemek ve ajanlık suçlamalarıyla yargılandığı davada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Serbest bırakıldıktan sonra ülkesine dönen ABD'li ajan papaz Andrew Craig Brunson'un yasadışı faaliyetleri için üs olarak kullandığı Alsancak'taki Diriliş Kilisesi binasının kilise cemaati üyesi iki kadın tarafından satın alındı.
Yeni Asır'ın bu haberi duyuran dünkü manşeti büyük yankı uyandırdı. Bu arada Yeni Asır'ın yaptığı araştırmada Alsancak 1469 Sokak 70 numarada bulunan iki katlı binanın kayıtlarda ibadethane değil 'kagir ev' olarak geçtiği ve binada kilise açılması için herhangi bir iznin alınmadığı ortaya çıktı.

TABELA ASAMAZ

Ulaştığımız İzmir Valiliği Sivil Toplum Kuruluşları Müdürlüğü yetkilileri ise, kiliseyi faaliyete geçiren Diriliş Derneği'nin buraya dernek isminin olduğu tabela asabileceğini ancak kilise tabelası asamayacağını söyledi. Yetkililer, konuyla ilgili inceleme ve soruşturma başlatılacağını kaydetti. Yeni Asır, daha önce de İzmir'deki bazı korsan kiliseleri ortaya çıkarmıştı. Çiğli Güzeltepe'de iki katlı binayı korsan kiliseyi dönüştüren İsevi Topluluklar Derneği'nin Karataş'taki merkezini de yine korsan kiliseye çevirdiğini belirledi. Yeni Asır, şimdi Türkiye'nin aylardır gündeminde olan ajan papaz Brunson'un Alsancak'taki Diriliş Kilisesi'nin de korsan olduğunu ortaya çıkardı.

DERNEK MERKEZİ

Tapuda, 90.50 metrekarelik kagir ev olarak gözüken binada kilise açılması için herhangi bir iznin alınmadığı anlaşıldı. Binanın kiliseyi açan Diriliş Derneği'nin merkezi olarak gözüktüğü belirtilirken İzmir Valili Sivil Toplum Kuruluşları Müdürlüğü yetkilileri, derneğin buraya kendi tabelasını asabileceğini ancak kilise şeklinde bir tabela asamayacağını belirtti. Yetkililer, bu nedenle binaya asılan 'Diriliş Kilisesi' tabelasının kaldırılması gerektiğini söyledi.
Yetkililer, konuyla ilgili inceleme ve soruşturma başlatılacağını kaydetti.
Öte yandan, uzun yıllardır burada faaliyet gösteren merkezle ilgili de Konak Belediyesi'nın da bir ekip görevlendireceği ve inceleme başlatacağı öğrenildi.

BRUNSON 5. KİRACI

Öte yandan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın da yardımcılarına talimat verdiği ve bina ile ilgili inceleme başlatılmasını istediği belirtildi.
Yaşanan olaylardan rahatsız olduğu için binayı kilise cemaati üyesi Elif Doğan ve Semra Çetin'e 270 bin dolara satan öğretim görevlisi ise, burasının kilise olmadan önce de kirada olduğunu ve buradaki Brunson'ın 5. kiracıları olduğunu söyledi.

KİLİSE OLARAK KULLANILMAYA DEVAM EDECEK!

Yeni Asır, Ajan papaz Andrew Craig Brunson, ev hapsinden tahliye edildiği 12 Ekim'de ABD'ye giderken Brunson'ın pastörlük yaptığı ve Türkiye'deki faaliyetlerinde üs olarak kullandığı Alsancak Diriliş Kilisesi'nin de Papaz'ın satıldığını ortaya çıkarmıştı. Kiliseyi satın alan Semra Çetin ve Elif Doğan, binanın kilise olarak kullanılmaya devam edeceğini söylemişti. Doğan'ın Brunson'ın eşi ile çekilmiş fotoğrafları da ortaya çıkmıştı.

BRUNSON'IN AVUKATI KARARA İTİRAZ ETTİ

Türkiye ve ABD arasında krize neden olan ABD'li Papaz Andrew Craig Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkiline verilen 3 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezasının 'usul ve yasaya aykırı olduğu' iddiasıyla İzmir Bölge Adliye Mahkemesi'ne başvurdu.

CİDDİ İTHAMLAR VAR

Avukat İsmail Cem Halavurt, "Müvekkilimizin başından beri beraat etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Mahkeme her ne kadar cezayı indirmiş olsa da ceza verilen hususları kabul etmiyoruz. Ciddi ithamlar var.
PKK ve FETÖ'ye yardım ettiğini kabul etmemiz mümkün değil.
Eğer bu karar kesinleşirse misyonerlik faaliyetlerinin büyük bir kısmı terör faaliyetleri kapsamına alınabilir. Bu da din ve vicdan hürriyetini ihlal eden bir uygulamaya yol açabilir. Ayrıca müvekkilimiz ilerde Türkiye'ye dönmek isteyebilir. Bu kararın onun hayatında bir engel teşkil etmemesini istiyoruz" diye konuştu.

Her şey sahte ajan gerçek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA