• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kayıp eşya paniği

Kayıp eşya paniği

07.11.2018, 21:56

İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu'nun, İzmir Belediye eski Başkanı Behçet Uz, İzmirli efsane güreşçi Muharrem Candaş ve ünlü sanatçı Tanju Okan gibi, İzmir'in sembolü olmuş birçok tanınmış isme ait Büyükşehir'e bağışlanan eşya, belge ve resimlerin kayıp olduğuna dair iddiası büyük yankı uyandırdı.

Yeni Asır, geçtiğimiz pazar günü konuyu manşetine taşımasına rağmen, Büyükşehir Belediyesi, iddiaları kabul edercesine bugüne kadar açıklama yapmadı.
Yeni Asır'ın haberinin ardından Büyükşehir Belediyesi'nde panik yaşandığı ve eşyaların teslim edildiği Ahmet Piriştina Kent ve Arşivi Müzesi'nde sayım yapılmaya başlandığı belirtildi. Kayıp olduğu iddia edilen eşya, belge ve madalyaların APİ- KAM depolarında arandığı kaydedildi.
Büyükşehir Belediyesi'nin iddialarla ilgili bu arama çalışmasından sonra açıklama yapmayı planladığı belirtildi. Ancak, eşyaların bulunamaması halinde açıklama yapılmayabileceği belirtildi.

AİLELER, DAVA AÇACAK

Bu eşyaların birçok bölümünün bağışında, kendisinin aileleri teşvik ettiğini söyleyen Maruflu, "Aileler, 'eşyalarınız sürekli sergilenecek' sözü alarak bunları bağışladı. Bulunamazlarsa herhalde seçimden sonra dava açacaklar. Ortada büyük bir ihmal var. Bu eşyalar koleksiyoncuların eline geçmiştir. Böyle eşyalara büyük paralar verecek koleksiyoncular var" dedi.

HEPSİ ORTADAN KAYBOLDU!

Sancar Maruflu'nun kayıp olduğunu iddia ettiği eşya ve belgelerden bazıları: w İzmir'in efsane belediye başkanlarından ve eski bakanlarından Dr. Behçet Uz'un büstü ile birlikte bütün eşyaları, diplomaları, aldığı plaketler, milletvekilliği belgeleri. w Ünlü sanatçı Tanju Okan'ın bütün eşyaları, elbiseleri, tüfekleri. w Kültürpark'ta 50 Türk büyüğünün büstleri. w Kültürpark'a Lozan kapısından girildiğinde Prof. Dr. Hüseyin Gezer'in yaptığı ve önünde 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' yazan Atatürk büstü. w Kültürpark'taki Mehmetçik, Fatma Kadın ve Zeynep Kadın heykelleri. w Konak Pier'in ön tarafında yer alan, İzmir tarihinin önemli ismi Çakabey'in heykeli. w İzmirli efsane güreşçi Muharrem Candaş'ın bütün anıları da APİKAM'a bağışlandı. Bunların sergileneceği camekanı bile Candaş kendisi yaptırdı ama bunlar da şimdi yok.

ERHAN GÜLENÇ

Kayıp eşya paniği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN