• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Eğridere halkından altyapı isyanı

Eğridere halkından altyapı isyanı
Giriş Tarihi: 10.12.2018

Bornova'da yıllardır altyapı sorunu çözülmeyen Eğridere köyü sakinleri, buna rağmen su faturaları ile birlikte ‘ bedeli’ vermeye devam ediyor. Üstelik evlerden sokağa akan sular için de ayrıca ceza ödemek durumunda kalıyor. 'Büyükşehir Belediyesi'nin vermediği hizmet için her ay para almasından bıktık" diyen köy sakinleri, "Buraya yerleşim yeri izni veren belediye altyapıyı nasıl düşünmez? Yıl olmuş 2018, altyapısız mahalle olur mu" sözleriyle isyan etti

Kanalizasyon altyapısı olmayan Bornova Eğridere Köyü'nün sakinleri, su faturalarına atık su bedeli yansıtıldığını belirterek, "Büyükşehir'in vermediği hizmetin bedelini her ay almasından bıktık usandık" dedi. Atık su bedeli ödedikleri gibi, evlerinde kullandıkları su sokağa aktığı için de İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından ceza yazıldığını dile getiren vatandaşlardan Tahir Kocatepe, "Alt yapı sorunu var. Büyükşehir'e de Bornova'ya da gittik. Başka da gidecek yerimiz yok. Geçen gün fotoğraf çekmişler. 'Sokağa akan suları kapatacaksınız, yoksa ceza keseriz' dediler. Biz çaresiz durumda kaldık. Hem atık su bedeli ödüyoruz hem de çamaşır makinesi, banyo, tuvalet ve mutfak suları sokağa akıyor diye ceza ödeyeceğiz. Biz de bu suların sokağa akmasını istemiyoruz. Kış aylarında sokağa akan sular buz tutuyor. Çocuklarımız da pis suların içinde oynuyor" ifadelerini kullandı.

YAZIN KOKU, KIŞIN BUZ...
Kocatepe, "10 yıldır burada yaşıyorum. Dilekçe verdik ama mera alanı olduğu gerekçesiyle altyapının yapılamayacağını söylediler. Buraya yerleşim yeri izni veren belediye altyapıyı nasıl düşünmez? Bu kadar insanı nasıl mağdur ederler? Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Elimizde olsa biz yaptıracağız" diye konuştu. Atık suların mecburen sokağa aktığını söyleyen Kocatepe, "Biz sanki keyfimizden bu suları sokağa akıtıyoruz. Belediye bir de bize ceza kesecek. Kanalizasyon altyapısı yoksa biz ne yapabiliriz?Sağlığımız tehlike altında. Mikrop kapan çocuklar da oldu. İlaç kullanarak atlattılar. Sesimizi duymaları için hastalıkların ölümcül noktaya mı gelmesi gerekiyor? Atık sulardan dolayı sokaklar yazın kokuyor, kışın buz tutuyor" dedi.VATANDAŞA CEZA KESMEK ÇÖZÜM MÜ?
Altyapının olmamasının büyük sorunlara sebep olduğuna dikkat çeken köy sakini Şengül Arslan ise, "Bir mahallenin en büyük ihtiyacı kanalizasyon altyapı sistemidir. Atık suların uzaklaştırılması ve toplanması gerekiyor. Çocukların oyun oynadığı, halkın gelip geçtiği sokaklara akmaması gerekiyor. Biz bu suları ne yapalım? Belediyenin görevi bu sistemi kentlere kurmak. Çeşitli gerekçelerle bu yapılamıyorsa çözümü vatandaşa ceza kesmek olmaz. Zaten almadığımız hizmet için her ay atık su bedeli ödüyoruz. Böyle bir saçmalık dünyanın neresinde var. Sorunumuzu nasıl çözeceğiz bilmiyoruz. Elimiz kolumuz bağlandı, çaresiz kaldık"

NİDA ALADAĞ/ÖZEL HABER

Eğridere halkından altyapı isyanı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN