• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Konak’ta işçi- meydan savaşı

Konak’ta işçi-CHP meydan savaşı
Giriş Tarihi: 12.1.2019

ile çalışanlarının görüşmeleri arasında, ‘taşerondan kadroya geçenlerin de görüşmelere dahil edilmesi’ krizi çıktı. Büyükşehir önünde eylem yapmak isteyen işçilerle polis arasında arbede yaşandı

MERT ALPDÜNDAR

İzmir'de iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alamadığı için İZBAN işçilerinin greve gitmesiyle oluşan kriz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesiyle son buldu. Ama CHP yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi'nde yeni bir kriz daha patlak verdi. Belediye şirketi İZENERJİ'de çalışanların örgütlü olduğu DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası, Büyükşehir ile sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerine taşerondan kadroya geçen çalışanlarının da dahil edilmesini istedi. Kocaoğlu bu talebe karşı çıkarken, Büyükşehir Başkanlık binası önünde açıklama yapmak isteyen işçilerle polis arasında arbede yaşandı.BİNAYA SOKMAYACAĞIZ

Sendikaya destek veren ESHOT'taki belediye otobüsleri 2 saatliğine kontak kapatırken, sendika üyesi işçiler de çöp kamyonlarıyla Konak Meydanı'nda eylem yaptı.
Sendika olarak sorun çözülene kadar her gün 2 saat iş bırakma eylemi yapacaklarını açıklayan DİSK Genelİş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı Arif Yıldız, "Sizin ileri demokrasiniz bu mu? Söz verdin, sözünü tut Aziz Kocaoğlu. 'Bugün çözüyoruz, itirazı yarın geri çekiyoruz' diyerek 90 gündür bizi oyaladınız. İşçiyi emekçiyi yok saymayın. Sokaklarda, alanlarda mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. CHP'li milletvekillerinin yanlarında olmaması durumunda onları bir daha sendika binasına sokmayacaklarını da kaydeden Yıldız, "CHP'nin 14 milletvekiline de sözümüz var. Yanımızda olanlara sözümüz yok. 17'sinde ve 31'inde yanımıza gelmezlerse 2 No'lu Şube'ye sokmayacağım onları" diye konuştu.
İzmir Büyükşehir bünyesindeki İZENERJİ'de çalışanların örgütlü bulunduğu DİSK'e bağlı Genel-İş İzmir 2 No'lu Şubesi toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürerken, taşeronluktan kadroya geçen işçilerin de toplu iş sözleşmesine dahil edilmesini istedi. Başkan Kocaoğlu ise sendikanın bu yetkisine itiraz etti.
Genel-İş İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Arif Yıldız ise Kocaoğlu ile yaptıkları görüşmelerde itirazın kendilerine geri çekileceğini söylediklerini ancak bunun yapılmadığını belirterek, dün sabah saatlerinde eylem yapmak için harekete geçti.'BU GÖSTERİ İZİNSİZ' DEDİ

Büyükşehir Belediyesi'nin yan tarafındaki personel girişi kapısı önünde toplanan sendika temsilcileri ve işçiler yaşananlara tepki göstermek ve basın açıklaması yapmak için Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası önünde açıklama yapmak istedi. Kocaoğlu gösterinin izinsiz olduğunu belirterek polisten yardım istedi. İzmir Emniyeti Çevik Kuvvet ekipleri de işçilerin belediye binasının önündeki eylemine karşı çıktı. İşçilerin direnmesi üzerine polis kalabalığa biber gazı sıktı. 8 kişi gözaltına alınırken, bazı işçiler biber gazından kaçarak Büyükşehir Belediyesi binasına sığındı. DİSK Genel-İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı Arif Yıldız'ın da gömleği yırtıldı.2 SAAT İŞ BIRAKACAĞIZ

Bu sırada belediye binası önünde açıklamalarına devam eden Yıldız, gözaltına alınanların serbest bırakılacağını, sağlık durumlarının da yerinde olduğunu ancak toplu sözleşme talepleri yerine gelinceye kadar direnmeye devam edeceklerini bildirdi. Pazartesiden itibaren 2'şer saat iş bırakma eylemi başlatacaklarını, perşembe günü Konak Pier'in önünde toplanıp Büyükşehir önüne kadar yürüyeceklerini açıklayan Yıldız, "Pazartesi gününden itibaren işyerlerimizde ikişer saat iş bırakma eylemine gideceğiz.
Biz 17 Ocak Perşembe günü sorun çözülmezse yarım gün iş bırakarak Konak Pier'in önünde toplanarak buraya yürüyecek ve burada eylemimizi yapacağız" diye konuştu.

Konak’ta işçi-CHP meydan savaşı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN