• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Buca’da çöp skandalı

Buca’da çöp skandalı
Giriş Tarihi: 12.2.2019

’da, Caddesi’ndeki Buca pazaryeri, ’ndeki Fırat pazaryeri ve İnkılap Mahallesi’ndeki Şirinyer pazaryerinde çöpler temizlenmeden bırakıldı. Vatandaşlar, “Başkan aday gösterilmediği için mi hizmeti boşverdi” dedi

İzmir'in Buca ilçesinde Uğur Mumcu Caddesi ile Fırat ve İnkılap mahallelerindeki üç pazar yerinde, bir gün önce kurulan pazarların çöpleri, belediye ekiplerince toplanmadı. Sabah gördükleri manzara ve kötü koku karşısında rahatsızlık duyan ilçe sakinleri, önceden pazarın kurulduğu günün akşamında çöplerin mutlaka temizlendiğini söyledi.

ATIKLAR, KÖTÜ KOKU VE PİSLİK

Ertesi güne kalan sebze ve meyve atıkları, keskin koku ve ortaya çıkan kötü görüntü çevrede yaşayanları rahatsız etti. Yerlere saçılmış meyve ve sebzeler, karton ve plastik poşetler ortalıkta dururken, pazar yerlerinin yakınlarındaki dolup taşan çöp konteynerleri de dikkat çekti. Çöplerin toplanmaması akıllara Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina'nın, belediye başkan adayı gösterilmemesini getirdi. Vatandaşlar, "CHP, Levent Piriştina'yı aday göstermediği için mi çöpler temizlenmedi anlayamadık. Bu konuda hiçbir açıklama yapılmadı" diye konuştu. Üç pazaryerindeki manzara vatandaşı isyan ettirirken belediye ekipleri, gelen tepkiler nedeniyle temizlik için ancak dün öğleden sonra harekete geçti. Belediye yetkilileri, temizlik işinin neden geciktiğiyle ilgili ise bir açıklama yapmadı.

SEMT SAKİNLERİ İSYAN ETTİ

Pazar yerindeki çöplerin toplanmasının iki haftadır aksatıldığını dile getiren Fırat Mahallesi sakini Cemalettin Karaalp, "Geçen hafta çöpler bir gün boyunca böyle kaldı. Normalde pazar biter bitmez geceden toplanıyordu, hatta pazar tam kaldırılmadan temizlenmeye başlanıyor, pırıl pırıl oluyordu.
Biz sabah uyandığımızda çöpleri görmüyorduk bile. Ben pazar yerinin tam içinde bir apartmanda oturuyorum ve şu an evimizde kokudan duramıyoruz" dedi.

Fırat Mahallesi sakini Halil Baybars da, "Pazaryerini ilk defa böyle görüyorum ve çok şaşkınım. Normalde pazar bittikten sonra ekipler gelirdi ve burayı tertemiz yaparlardı. Bu pazarı nasıl bu halde diye" diye konuştu. Mahalle sakinlerinden Ecrin Kalkan da, "Bir an önce buradaki bütün çöplerin temizlenmesi gerekiyor. Bizim suçumuz, günahımız ne" dedi.

ESNAF ÇOK ŞAŞIRDI

Uğur Mumcu Caddesi'nde kurulan Buca Pazar Yeri'ndeki çöplerin de toplanmadığını dile getiren Çağrı Şen, "Biz bu durumdan çok rahatsızız. İki haftadır çöpler böyle bırakılıyor. Kokusu, yoldan geçenlerin bile üstüne siniyor" diyerek tepkisini dile getirdi. Pazar yerindeki esnaf da bölgeye geldiklerinde şaşkınlıklarını gizleyemedi. Pazarcı Cüneyt Özmen, "Biz ilk defa bu hale geldiğini görüyoruz ama vatandaş çok rahatsız olmuş. Bir an önce müdahale edilmesi gerekiyor" dedi.

Buca’da çöp skandalı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN