• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'e 'tarihi bölge' geliyor! Zeybekci'den Kemeraltı-Smyrna arası için proje

İzmir'e 'tarihi bölge' geliyor! Zeybekci'den Kemeraltı-Smyrna arası için proje

14.02.2019, 10:17

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı , kentin sahip olduğu kültürel, tarihi değerleri ön plana çıkararak Kemeraltı'ndan Bayraklı Smyrna'ya kadar olan bölgeyi "tarihi alan" haline getireceklerini söyledi

Bu alana Kadifekale ve Agora'yı da dahil edeceklerini belirten Zeybekci, bölgenin turistler için bir çekim merkezi olacağını dile getirdi.

İzmir'in 8 bin 500 yıl öncesine uzanan tarihiyle birçok medeniyetin beşiği olduğunu hatırlatan Zeybekci, "Sahip olduğu antik kent kalıntılarına, Meryemana Evi'ne, doğal güzelliklerine, dünyaca ünlü plajlarına ve tarihi çarşısına rağmen kent yıllık 1 milyon turist çekebiliyor. Demek ki ortada bir yanlış var" dedi.

YAŞAYAN KEMERALTI

İzmir'deki yaşam kalitesi sorununu çözmeye yönelik hazırlıkları olduğunu aktaran Zeybekci, bunlar arasında kent yaşamına önemli değerler katacak olan "tarihi alanların ön plana çıkarılması" projesinin yer aldığını bildirdi. Turizmin canlanması için İzmir'in elinde önemli değerler bulunduğunu aktaran Zeybekci, şu bilgileri verdi:

"İzmir'in tarihi, yapıları ve yaşayan kültürüyle ön plana çıkarılacak. Kadifekale'den BayraklıSmyrna'ya uzanan bir alan, İstanbul'un tarihi yarımadası gibi İzmir'in tarihi bölgesi olarak ayağa kaldırılacak. Kemeraltı'nın restore edilmesi ile ilgili çalışmalar Damlacık'tan başlayacak. Bölgede tehlikeli hale gelen yapılar restore edilip sağlamlaştırılarak, karmaşa ortadan kaldırılacak. Çarpıklıklar ve çirkin görüntüler bitecek. Restorasyonlar ve bölgeye kazandırılacak tarihi alanlar ile turizm potansiyeli artırılacak. Böylece ticari faaliyetlerde de hareketlenme sağlanacak."

AGORA-KADİFEKALE TELEFERİĞİ

Yeşildere Vadisi'nin ise imar planına uygun yapılarla yeniden düzenleneceğini bildiren Zeybekci, "Bölge, rekreasyon alanı olarak Yeşildere halkına sunulacak. Bu bölge tarihi bir kent merkezi haline gelecek. Başka bir proje de Kadifekale'de hayata geçirilecek. Kadifekale'ye çıkıldığında, İzmir tepeden görülecek. Buraya çıkmak için hem nostaljik hem de modern bir teleferik hizmete girecek. Teleferik hattı Kadifekale'den Agora'ya kadar uzanacak" diye konuştu.

Zeybekci, İzmir'deki tüm tescilli tarihi yapılar; hamamlar, ibadethaneler, çeşmeler, evler, köprüler restore edilerek kentin hizmetine ve turizmine kazandırılacağını aktardı.

MEDENİYETLER MÜZESİ

Zeybekci, ayrıca kent merkezine Paris'teki, Londra'daki gibi dünyanın önde gelen bir medeniyetler müzesi yapılacağı bilgisini vererek, hazırda bekleyen binlerce eserin burada sergileneceğini bildirdi.

Alsancak'ın da kruvaziyer turizminde önemli bir liman haline getirileceği bilgisini veren Zeybekci, bu yatırımların kentin turizmdeki ağırlığını artıracağını, döviz girdisini yükselteceğini söyledi.

İzmir'e 'tarihi bölge' geliyor! Zeybekci'den Kemeraltı-Smyrna arası için proje haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN