• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çeşme’de kapatılan halk plajında gerilim sürüyor

’nda halk plajının şirket tarafından kiralanarak ücretli hale getirilmesine tepkiler üzerine, belediye kapatılan taşıt ve yaya yolunu yeniden açtıklarını söyledi. Plajda eylem yapan çevreciler ise işgalin sürdüğünü iddia etti

Çeşme’de kapatılan halk plajında gerilim sürüyor
Giriş Tarihi: 12.6.2019

İzmir'in Çeşme ilçesi Azmak Koyu'nda, şirket tarafından halk plajının kapatılarak ücretli hale getirildiği iddiaları üzerine Çeşme Belediyesi yetkilileri, bölgede incelemede bulundu.
Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, plajda yaya ve taşıt yolunun kapatıldığı şikayetleri üzerine dozerle yolu açtıklarını, sahildeki şezlongları kaldırdıklarını belirtti. Çevrecilerin avukatı Seher Gacar ise açılması gereken asıl yolun açılmadığını, şezlongların kaldırılmadığını ve plajdaki işgal için suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. İşletme sahipleri ise plajdaki kiralamanın yasal olduğunu savundu.

50 KİŞİLİK GRUP GELDİ

Ovacık mahallesi Azmak Koyu'ndaki halk plajını daha önce ücretsiz kullanan mahalle sakinleri, plajın çevresinin şirket tarafından kapatılıp, ücretli hale getirildiğini belirtilerek geçen hafta sonu eylem yaptılar.
Plajı ücretsiz kullanmak isteyen 50 kişilik grup, sahile girmeye çalıştı. Bölgedeki görevli, girişlerin sahilin üst tarafından yapıldığını söyledi.
Mahalle sakinleri ile görevliler arasında gerginlik oldu.

HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

Daha sonra grubun plaja girmesine izin verdi. Tatilcilerin güneşlendiği şezlongların önünde bir süre oturanlar, plajı istedikleri zaman kullanacaklarını dile getirdi.
Avukat Gacar "Belediyenin iş makinesiyle düzelttirdiği yer, işletmenin sonradan açtığı yol. İşletme bugün daha da ileri giderek alternatif olarak açılan yoldan araç geçişine engel olmak için çukur kazdı. Plajda şezlong ve şemsiyeler de halen duruyor. Jandarma Komutanlığı 22 Şubat'ta belediyeye durumu bildirdiği halde şirkete ruhsat verilmiş, önlem alınmamış. Savcılığa suç duyurusunda bulunmayı düşünüyoruz" dedi.

'YASA DIŞI BİR DURUM YOK'

Plajdaki işletme sahipleri yazılı açıklama yaparak, "Söz konusu tesis arazisi, Maliye'ye değil şahsa ait bir arazidir. Kiralama işlemi tamamen yasaldır.
Belediyeden işletme ruhsatı sorunsuz şekilde çıkarılmıştır. Plajdaki şemsiye ve şezlonglara ecrimisil ödenmektedir" dedi.

Çeşme’de kapatılan halk plajında gerilim sürüyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA