• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'in göbeğindeki çöp dağları için harekete geçildi

’in göbeği Işıkkent’te oluşan çöp dağları üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü harekete geçti. Ekipler, çöplerin bulunduğu bölgeye giderek incelemelerde bulundu

İzmir'in göbeğindeki çöp dağları için harekete geçildi

11.07.2019, 10:21

Bornova Işıkkent'te, Ayakkabıcılar Sitesi yanına dökülen ayakkabı artıklarından oluşan kimyasal atıklar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü harekete geçirdi. Gazete haberlerini ihbar kabul eden ekipler, dün sabah saatlerinde Ayakkabıcılar Sitesi'ne, atıkların döküldüğü bölgeye giderek yerinde incelemelerde bulundu. Olay yerinde tutanak tutan müdürlüğe bağlı ekipler Ayakkabıcılar Sitesi Yönetimini atıkların uygun koşullarda bertaraf edilmesi konusunda uyardı. Müdürlük yetkilileri bölgede denetimlerin aralıksız olarak devam edeceğini, atıkların kontrolsüz bir şekilde dökülüp yakıldığının tespit edilmesi halinde Çevre Kanunu uyarınca ilgililer hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

YASAK BAHANESi
Öte yandan Bornova Belediyesi de konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 5216 sayılı büyükşehir kanunu ile 5393 sayılı belediye kanununa göre ilçe belediyelerinin sadece evsel kaynaklı atıkları toplamakla yükümlü olduğunu, ayakkabı gibi sanayi üretiminden kaynaklı atıkları toplamasının yasak olduğunu duyurdu. Belediye yetkilileri bu tür atıklardan site yönetiminin sorumlu olduğunu belirterek, "Site yönetiminin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan lisanslı bir firmaya bu atıkları aldırması dolayısı ile bertaraf ettirmesi gerekiyor. Ancak maliyetli olduğu için yapmıyorlar" dedi.

ÇÖPLER ESNAFI İSYAN ETTIRMIŞTI
IŞIKKENT'TEKI Ayakkabıcılar Sitesi'nden çıkan atıkların toplanmaması esnafın tepkisine neden olmuştu. Çöpler toplanmadığı için ortaya çıkan görüntüden, pis kokudan, fare ve sineklerden rahatsız olduklarını belirten vatandaşlar, çöplerin ham maddesinin kimyasal yanıcı maddelerden oluştuğunu, defalarca yangın çıktığını ve çöp dağlarının tüm esnafı tehdit ettiğini dile getirmişti.

Egeli Sabah

Işıkkent çöp dağlarının ardında...

İzmir'in göbeğindeki çöp dağları için harekete geçildi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA