• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Büyükşehir de bunu yaparsa

Büyükşehir de bunu yaparsa

19.07.2019, 09:57

, Narlıdere hattı inşaatından çıkan hafriyatları, Uzundere’deki zeytinlik ağaçların bulunduğu araziye attı. Mahalle sakinleri, “Bu katliamı durdurun” dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Narlıdere Metro hattından çıkan hafriyatları Güzelbahçe Yelki yerine yasak olmasına rağmen Uzundere Mahallesi'nde zeytin ağaçlarının bulunduğu araziye döküyor. Mesafeyi kısaltarak moloz döküm maliyetlerini düşürmek isteyen Büyükşehir, doğayı da katlediyor. Bu duruma tepki gösteren mahalle sakinleri, kaçak döküm yapan Büyükşehir Belediyesi'nin bir an önce doğa katliamını durdurmasını istiyor. Dökülen hafriyatlar nedeniyle arazi yaklaşık 30-40 metre kadar yükselirken, doğanın dengesi ile de oynanıyor. Bölgedeki dere yatağı metro tünellerinin kazısından çıkan topraklarla doldurulurken, olası bir şiddetli yağışta heyelan ve toprak kaymasına davetiye çıkartılıyor. Yaşanan bu duruma tepki gösteren Mahalleler Birliği Bileşenlerinden Uzundere Koruma Derneği Başkanı Süleyman Gür, "Burası belediye hizmet alanı normalde. Tapu kayıtlarında 783 ve 784 parsel alanı olarak geçiyor. Uzundere Mahallesi eski köy yerleşim alanı burası. 300 yıllık köy tarımla uğraşıyor. Bu bölgenin çevresinde zeytinlikler, tarım alanları, ormanlar var. Bu bölge dere yatağının dibinde yer alıyor. Bu bölgeyle ilgili köylüler tarafından açılmış bir dava devam ediyor. Köylüler bu bölgeyle ilgili yeni planın çevredeki tarım arazilerine, zeytinliklere, dere yatağına zarar vereceği nedeniyle açtı. Yeni planın iptal edilmesini istiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1. Bölge İdare Mahkemesi'nde görülen davada mahkemeye yanıltıcı, doğru olmayan beyanlarda bulundu. Büyükşehir, mahkemeye tarım arazilerine ve zeytinliklere zarar verecek herhangi bir uygulama içerisinde olunmayacağını söyledi. Mahkeme de belediyenin verdiği bu beyan üzerinden yürütmenin durdurulmasının reddine karar verdi. Mahkeme kararının hemen arkasından Tunç Soyer imzasıyla, Narlıdere metro hattından çıkan hafriyatları getirip buraya dökmeye başladılar. Mahkemeye verdikleri sözü tutmadılar. Moloz döküm sahası Güzelbahçe Yelki'de yer alıyor. Ancak mesafe uzak olduğu için kaçak olmasına rağmen Uzundere'ye döküyor " diye konuştu.

TAMAMEN HUKUKSUZ
Uzundere'ye yapılan uygulamanın tamamen hukuksuz olduğunu savunan Süleyman Gür, "Hukuksuzluğunun yanında kanunlara ve yönetmeliklere, zeytin koruma kanununa, tarım alanlarını koruma kanununa, orman kanununa, dere yatakları korunması kanununa, her türlü yönetmeliklere aykırıdır diye biz tekrar başvurumuzu yaptık. Bu yapılan çalışma hukuka aykırıdır. ÇED yönetmeliklerine aykırıdır. Gördüğünüz gibi çok hızlı bir şekilde dere yatakları dolduruluyor burada" dedi.

TAŞKIN RİSKİ VAR
Dere yatağına getirilen hafriyatlarla 30-40 metrenin üzerinde dolgu yapıldığını belirten Gür, şöyle devam etti: "1.5 ayda en az 15- 20 bin kamyon buraya hafriyat getirildi. Hiçbir önlem alınmıyor. Toz, toprak her şey bu tarım arazilerini etkiliyor. Onun dışında burada çok yoğun bir yağış olması durumunda heyelan oluşacak. Herhangi bir şekilde dere yataklarıyla olan bağı kapatılmadığı için, zaten dere yatakları koruma kanuna göre aykırı olduğu için, buradaki toprak dereyi kapatması durumunda Karabağlar ve Buca'da büyük sel taşkınlarına neden olacaktır. Çünkü setler hemen arkasında bulunan alana 20 metre mesafede taşkın bentleri bulunmakta. Bu taşkın bentlerine rağmen bentlerin 20-30 metre önünde yapılan dere yatakları doldurulması işlemi, burada dev sel taşkınlarına neden olacak."

Egeli Sabah

Büyükşehir de bunu yaparsa haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN