• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nin tarihi binası yenilenmeyi bekliyor

Cumhuriyet’in ilk yıllarında uzun süre binası olarak hizmet veren cumbalı tarihi bina yıkılmaya yüz tuttu. Mahalle sakinleri 'Çok geç olmadan tarihi binanın restorasyon programına alınmasını istiyoruz" ifadelerini kullandılar.

Tire’nin tarihi binası yenilenmeyi bekliyor
Giriş Tarihi: 4.12.2019

Cumhuriyet'in ilk yıllarında Askerlik Şubesi binası olarak hizmet veren tarihi cumbalı bina yıkılmaya yüz tuttu. Tire'de, bazı tarihi binalar kurtarılmayı bekliyor. Dumlupınar mahallesi Kaplan Çeşme sokaktaki eski Askerlik Şubesi binası günümüzde bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tuttu. Cumhuriyet'in ilk yıllarında uzun süre Askerlik Şubesi olarak kullanılan cumbalı binanın kentin önemli yapılarından biri olduğuna dikkat çeken mahalleliler, "Buna benzer Osmanlı'dan günümüze ulaşan birçok tarihi bina bulunuyor. Rum ve Musevilerden kalma tarihi evlerin bir bölümü göz göre göre yıkıldı. Böylesine nadide mimariye sahip binalar kentin belleğini oluşturuyor. Bu binaları korumazsak kültür mirasımızı geleceğe nasıl taşıyacağız? Binanın bir bölümünde zor şartlarda halen ikamet eden aileler var. Çok geç olmadan tarihi binanın restorasyon programına alınmasını istiyoruz" ifadelerini kullandılar.

WHATSAPP İHBAR HATTI - 0537 276 35 81

TOLGA TEKİN

Tire’nin tarihi binası yenilenmeyi bekliyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA