• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Büyükşehir’de cemevi tartışması

’nin yeni yıldaki ilk meclis toplantısında önemli bir kararın altına imza atıldı. Cemevlerinin imar planlarında ibadethane sayılmasına yönelik düzenleme mecliste oy çokluğuyla kabul edildi ancak tartışmalara yol açtı.

‘Büyükşehir’de cemevi tartışması
Giriş Tarihi: 15.1.2020
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Ocak ayı ilk meclis toplantısında, cemevlerinin imar planlarında ibadethane sayılmasına yönelik düzenleme oy çokluğuyla kabul edildi. Düzenleme, tartışmaları da beraberinde getirdi.

ERDOĞAN'IN SÖZÜ
Yapılan oylama öncesinde söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, "AİHM kararları, anayasanın ilgili maddeleri, imar yasası ve yönetmeliklerle ilçe belediyelerinin bu yöndeki emsal kararları incelendi. Belediyemizin ibadet yerleriyle ilgili imar planı yapma yetkisi var. Aynı zamanda, uluslararası insan hakları sözleşmesine imza atmış bir ülkeyiz. Tümüyle hukuki bir karar" ifadelerini kullandı. AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hizal da, "Burada ideolojik tartışma yapmıyoruz. Bugün bir düzenlemeyi buradan geçireceğiz. Ama bu işin hukuki altyapısıyla alakalı sorunlar giderilmeli. İleride başka sorunlar çıkmaması adına tüm meclis olarak bunu detaylıca konuşalım. Gerekirse Alevi yurttaşlarımızla bir program yapalım. Şu anda yapılan hukuk tekniği açısından hatalıdır" ifadelerini kullandı. Başkan Tunç Soyer ise, "Sayın Cumhurbaşkan'ımızın 'Kanun her zaman eşittir hukuk değil' diye bir lafı var. Kanuni gerekçeler açıklandı. Bizim dayanağımız kamu vicdanı. Gereğini yerine getiriyoruz" dedi.

■ MERT ALPDÜNDAR

‘Büyükşehir’de cemevi tartışması haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA