• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Meşhur gevrek ustası Ergin hayatını kaybetti

’in simge mekanlarından Gevrek Fırını’nda, 60 yıldır en leziz gevrekleri kara fırında pişirerek müşterilerine sunan 88 yaşındaki yaşamını yitirdi.

Meşhur gevrek ustası Ergin hayatını kaybetti

2.1.2021

İzmir'in 60 yıllık gevrek ustası 88 yaşındaki Zeynel Ergin hayatını kaybetti. İzmir denince akla gelen ilk sembollerden biri olan gevrek, Alsancak Gevrek Fırını'nda 1880'li yıllardan beri aynı lezzetle satışa sunuluyor. Alsancak'ın ilk gevrek fırını olan mekan, 1962 yılında Ergin tarafından devralınmıştı. Ergin, bu geleneksel lezzeti kara fırında pişirerek İzmirlilere 60 yıl sundu. Ancak son yıllarda rahatsızlığı nedeniyle görevi evlatlarına bıraktı.

GERÇEK BİR USTAYDI
FIRINDA babalarından öğrendikleri formülle peksimet de ürettiklerini belirten Öner Ergin, "Babamız gerçek bir zanaatkardı. Gevreğin gerçek ustasıydı. Her bir ayrıntısını ben ağabeyim ve kardeşim gerçek bir gevrek ustasından öğrendik. Aynen uygulamaya devam ediyoruz. Biz de çocuklarımıza bu özel mirası öğreteceğiz" dedi. Babası Zeynel Ergin'i yaşlılığa bağlı hastalıkları nedeniyle önceki gün hastaneye kaldırdıklarını ve yapılan müdahalelere rağmen kaybettiklerini ifade eden Ergin, "Yeri doldurulamaz gerçek bir kahramandı babamız. Bu işin duayeniydi" dedi. Ergin, Kemalpaşa Yukarıyenmiş köyünde toprağa verildi.


GELİŞTİRDİĞİ TEKNİĞİ ÇOCUKLARINA BIRAKTI
Yaşlılığa bağlı hastalıkları nedeniyle özel bir hastanede yaşamını yitiren 3 çocuk, dört torun sahibi Zeynel Ergin'in, Alsancak Gevrek Fırını'nda geliştirdiği gevrek pişirme tekniğini şu anda çocukları sürdürüyor. Kentin sembol yiyeceği olarak yıllar önceki haliyle satışa sunulan gevrek; ince bir rulo haline getirilen hamura, geniş bir daire şekli verilip, asıl lezzetini veren susama ve pekmeze bulandıktan sonra kara fırında pişirilerek hazırlanıyor.

Meşhur gevrek ustası Ergin hayatını kaybetti haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.