• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir ticaretinin tarihi simgesi:

İzmir ticaretinin tarihi simgesi: Kervan Köprüsü

10.5.2021

İZMİR Ekonomi Üniversitesi Yayınları'nın ilk kitabı ve Dr.
Öğr. Üyesi Erkan Serçe'nin dört yıllık çalışmasının ürünü 'Kervan Köprüsü', 1700'lerden, 1900'ların başlarına dek İzmir'in simgesi olan bu yapının gravür, tablo, fotoğraf, gezi yazıları, öykü ve şiir gibi eserlerden yola çıkarak günümüze kadarki izini sürüyor.
Cumhuriyet döneminde İzmir'in simgesi Saat Kulesi olurken, kentin Doğulu yüzünün simgesinin de Kervan Köprüsü olduğunu belirten Serçe, "İnsanların zihninde, yaşadıkları kent ile özdeşleşen yapılar vardır.
İzmir'in simgesi nedir sorusunun cevabı Saat Kulesi'dir. Fakat küçük Asya'nın Tacı, İonya'nın İncisi, Küçük Paris diye yüceltilen İzmir'in bir de Doğulu yüzü vardı. Bu yüzün simgesi, 100 yıldan fazla bir süre Kervan Köprüsüydü" dedi.

EV OFİSLER, İNTERNET KULLANIMINI PATLATTI
SALGINLA mücadele sürecinde evler ofis oldu, uzaktan çalışma ve eğitim Türkiye'nin internet kullanımını zirveye taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, pandemi nedeniyle uzaktan çalışma, uzaktan toplantı, sosyal ağlar, video ile görüşme gibi uygulamalar sonucu sabit ve mobil abonelerin veri kullanımının yüzde 50'den fazla arttığını söyledi.
Karaismailoğlu, "Sabit internet abone sayısının yıllık artış oranı da yüzde 25'e ulaştı" dedi. Karaismailoğlu, Mart itibariyle sabit internet abonesi sayısının 17.2 milyonu, fiber abone sayısının da 4.3 milyonu aştığını belirtti.

NİDA ALADAĞ

İzmir ticaretinin tarihi simgesi: Kervan Köprüsü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.