• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kültürpark’ta yeni süreç

İzmir’de Kültürpark’a ilişkin tartışmalar sürüyor. Kültürpark Platformu’nun itirazlarını inceleyen Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Kurulu, planda değişiklikler yapılmasını istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise kararın, “Başa dönme” anlamına gelmediğini söyledi.

Kültürpark’ta yeni süreç

2.8.2021

Kültürpark Platformu, Kültürpark'a ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı ve meclisten geçirdiği Koruma Amaçlı İmar Planı'na ilişkin itiraz dilekçelerini, İzmir 1 No'lu Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Kurulu'na teslim etmişti. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin hazırladığı dilekçede haklı itirazların olduğunu tespit eden Kurul, yapılan itirazı kabul etti.

DEĞİŞİKLİK KARARI ÇIKTI
Kurul yaptığı incelemeler sonucunda, planlamada bazı değişikliklerin yapılmasına karar verdi. Bu gelişmeyle birlikte Kültürpark sürecinin yeniden şekilleneceği öğrenildi. Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu kararın, planın silbaştan yapılacağı anlamına gelmediğini söyledi.

"BÜROKRATLAR ÇALIŞIYOR"
Öte yandan Kurul'un, yapılan itirazda haklı bulduğu konular üzerinde bürokratların çalıştığını belirten Soyer, "Kurul, sadece birkaç konuda detay istiyor. Arkadaşlarımız bu konuda çalışıyorlar zaten. Sil baştan plan yapılacak diye bir şey yok. Böyle bir durum söz konusu değil. Küçük dokunuşlarla halledilebilecek şeyler. Gerekli detayları hazırladıktan sonra, planın son halini Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'na göndereceğiz" ifadelerini kullandı.

Kültürpark’ta yeni süreç haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.