• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ellere var gazilere yok

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, önceki akşam Gaziler Günü çerçevesinde düzenlediği etkinlikte gazilere ne kadar değer verdiğini gösterdi. Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi’ndeki yabancıları mavi kuyruk karides ve Germiyan ekmeğinde yarı kurutulmuş domatesle karşılayan Başkan Soyer, gazilere paket ayran ve çorbayı layık gördü

Ellere var gazilere yok

22.9.2021

İzmir, Büyükşehir Belediyesi'nin Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi sonunda 65 ülke delegesi için Tarihi Agora'da verdiği gala yemeğinde ikram edilen mavi kuyruk karides, ahtapot ve dil şiş gibi yemek ve mezeleri konuşurken önceki akşam çok ilginç bir gelişme yaşandı.

O ŞATAFATTAN ESER YOK
Başkan Tunç Soyer, kişi başı 1250 lirayı bulduğu belirtilen menü fiyatıyla adından söz ettiren gala yemeğinin ardından önceki akşam da Gaziler Günü çerçevesinde İzmir'deki gaziler ve aileleri ile gazileri temsil eden sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerine yemek verdi. Ancak ortada yabancılara ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP'li belediye başkanlarına verilen gala yemeğinin şatafatından eser yoktu. Yabancılara enginarlı kalamar dolmalar, özel şaraplar ikram eden Soyer'in gönlünden gazilere, çorba, paket ayran, küçük paket meyve suyu, hazır bardak su koptu.ÜNLÜ ŞEFLER HAZIRLADI
Tarihi Agaro'da 11 Eylül akşamı Kılıçdaroğlu ve Avrupa Birliği Büyükelçisi Nikolaus Meyer Landrut ile 65 ülke delegasyonu ve CHP'li yöneticilerine verilen gala yemeğindeki şatafat büyük dikkat çekti. Yemekte belediyenin bu tür organizasyonları gerçekleştiren Grand Plaza şirketi devre dışı bırakıldı. Menüyü ve yemekleri İzmir'in iki lüks restoranı Od Urla ve Balmumu Dükkan Restoran'ın da sahibi olan ünlü şefler hazırladı. Gazilere verilen yemekte ise, Grand Plaza'nın fiks menüsü sunuldu. Gala yemeğinde yabancılara Germiyan ekmeğinde yarı kurutulmuş domates ikram edilirken gazilere ise, Grand Plaza'nın poşet içine konulmuş küçük yuvarlak ekmeği layık görüldü. O gece yabancılara deniz otları üçlemesi olan deniz fasülyesi, deniz börülcesi, kaya koruğu ile enginarlı kalamar dolma, deniz mahsulü keşkek yatağında dil şiş ikram edilirken gazilere ise çorba, mevsim salata gibi yemekler verildi.


YABANCILARA AHTAPOT VE MAVİ KUYRUKLU KARİDES


GAZİLERİMİZE PAKET SU ÇORBA VE POŞET EKMEK

SOYER'İN İKİ YÜZLÜLÜĞÜ
Yarı çıplak semazen oynatılan gala gecesinin maliyetinin bir milyon lirayı geçtiği belirtilirken, gaziler için verilen yemekte ise bütçenin çok dar tutulduğu görüldü. İki yemek arasındaki fark, Başkan Soyer'in bu ülke için canını ortaya koyan gazilere bakış açısı ile yabancı misafirlerine bakış açısındaki farkı ortaya koydu. Önceki akşamki yemeğe Soyer ve eşi Neptün Soyer de katıldı.

HAVAGAZI FABRİKASINDA GAZİLERE VERİLEN YEMEK:
- Çorba
- zeytinyağlı tabağı
- Salata
- Paket su, küçük paket meyve suyu, hazır bardak su
- Poşet içinde küçük ekmek
- Dana eti yemeği
- Tatlı

TARİHİ AGORA'DA YABANCILARA VERİLEN GALA YEMEĞİNİN MENÜSÜ:

KOKTEYL
- Peksimet üzerinde İzmir Tulum ve kuru incir
- Germiyan ekmeğinde yarı kurutulmuş domates
- Bebek enginarlı tartolet
- Sübye kokteyl
- Çeşme kavunlu ve anasonlu rakı kokteyl

AKŞAM YEMEĞİ
- Kırma zeytin, bebek kabak, tahinli ve yoğurtlu patlıcan, zeytin aşı
- Deniz otları üçlemesi
- DEniz fasülyesi, deniz börülcesi, kaya koruğu
- Enginarlı kalamar dolma, mavi kuyruk karides
- Narenciye sos
- Ahtapot, fava kreması, nar ekşisi
- Deniz mahsüllü keşkek yatağında dil şiş
- Yanık tahin, pekmek ve taze incir
- Beyaz şarap-Bornova misket

ERHAN GÜLENÇ

Ellere var gazilere yok haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.