İzmir'de kurtuluş coşkusu

Giriş Tarihi:09.09.2009, 18:22 Güncelleme Tarihi:10.09.2009, 10:23
21 pare top atışı ile başlayan 9 Eylül etkinlikleri tüm gün devam etti. 7 askerimizin şehit edilmese nedeniyle Sezeh Aksu konseri ertelendi
ERTAN GÜRCANER / KADİR KEMALOĞLU / TOLGA TEKİN / NÜKHET KÜÇÜK KINLI

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıldönümü her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük coşkuyla kutlandı. Sabah saat 08.00'de, Birinci Kordon'da 21 pare top atışı ile başlayan etkinlikler gün boyunca devam etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurtuluş günü nedeniyle Gündoğdu Meydanı'nda akşam yapılacağı duyurulan Sezen Aksu konseri, Güneydoğu'da 7 askerimizin haince şehit edilmesi ve Marmara Bölgesi'nde birçok vatandaşımızın ölümüne neden olan sel felaketi nedeniyle ertelendi.

ŞEREF DEFTERİNİ İMZALADI
Törenler sabah saatlerinde Birinci Kordon'da 21 pare top atışı ile başladı. Ardından da Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ile devam etti. Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum örgütlerinin temsilcileri hazır bulundu. Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından Başkan Kocaoğlu anıt şeref defterini imzaladı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin birinci bölümünün sona ermesinin ardından Başkan Kocaoğlu, il genel ve belediye meclis üyeleri ile birlikte Konak Orduevine giderek Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'na Türk Silahlı Kuvvetleri'ne şükran duygularını iletti.

TOPRAK DÖKÜLDÜ

Saat 10.15'te Vali Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Kıvrıkoğlu ve Başkan Kocaoğlu, valilikte tebrikleri kabul etti. Daha sonra temsili olarak Türk atlı süvari birliğinin İzmir'e girerek Vilayet Konağı'nda İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı'nı göndere çekti. Konak'ta Milli Eğitim Bakanlığı izcileri tarafından Malazgirt, Samsun ve Kocatepe şehitliklerinden getirilen ve Vali Kıraç'a teslim edilen toprak daha sonra İzmir'in düşman işgali sırasında kete giren Yunan askerlerine ilk kurşunu sıkan şehit gazeteci Hasan Tahsin adına yaptırılan anıta döküldü.
Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören Vali Kıraç, Orgeneral Kıvrıkoğlu ile Başkan Kocaoğlu'nun halkın ve törene katılanların kurtuluş gününü kutlamasıyla başladı. CHP İzmir milletvekilleri Güldal Mumcu, Kemal Anadol, Bülent Baratalı, Canan Arıtman, AK Parti İzmir Milletvekili Taha Aksoy, askeri erkan ve çok sayıda davetlinin katıldığı törende bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "9 Eylüller, sadece bugünler için değil, yarınlar ve çocuklarımız için, bize emanet edilmiş onurlu bir mirastır" dedi. Dünyadaki değişim ve yeni açılımlardan Türkiye'nin de payını aldığını belirten Başkan Kocaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Ama bunun temel ilkelerini, biz belirleriz. O da, değerlerimize sahip çıkmak, tezgahlara ülkemizi kurban etmemektir. Kendimize duyduğumuz saygıyı, tüm dünya halklarına ve ülkelerine göstermektir. Aynı saygıyı beklemektir. Özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın, 1923 ruhumuzun üstüne gölge düşmemesidir. 9 Eylül, bunları anımsama ve unutmama günleridir. Biz büyük işler başarmış bir ülkenin, büyük işler başarmış ve başarmaya hazır kentiyiz. Biz İzmir'iz. Hayattan keyif alan, yurtseverliğini alçak gönüllülükle yaşayan ama gerektiğinde büyük bir kararlılıkla anımsatan bir kentiz"dedi. Kocaoğlu, 9 Eylüllerin önemli bir anlamının da halka verdiği güç ve cesaret olduğunu belirterek şunları söyledi: "İzmir, gerekli olduğu her zaman, çağdaş, demokratik ve laik Cumhuriyet değerlerine bağlılığını kanıtlayan, gösteren, yaşayan bir kenttir."

ŞİİRLER OKUNDU
Kocaoğlu'nun konuşmasının ardından ilköğretim ve lise öğrencileri günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu. Törende şiirlerin okunmasının ardından resmi geçit töreni yapıldı ve Atatürk'ün İzmir'e girişi canlandırıldı. Askerlerin ve Şehit Ailelerinin geçişi sırasında tribündeki vatandaşlar, 'En büyük asker bizim asker', 'Türkiye sizinle gurur duyuyor' sloganları attı. Bazı şehit ailelerinin, sloganlar üzerine ağladıkları gözlendi. Kutlama töreninin son bölümünde Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki Türk Yıldızları Akrotim Takımı'nın gösterisi nefes kesti. 8 uçaktan oluşan filodaki uçaklardan birisinin son anda arıza yapması nedeniyle gösteriye 7 uçak katıldı. Türk yıldızlarının gösterisi izleyenlerden büyük alkış aldı. Törenler sırasında İZDENİZ Şirketi'ne ait Gölcük Vapuru, 30 balıkçı teknesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı bünyesindeki iki lazer sınıfı yelkenli denizden de resmi geçit töreni yaptı.

İPTAL EDİLDİ
Sezen Aksu konserinin ertelendiğini Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalar sırasında günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu duyurdu. Kocaoğlu konuşma öncesi yaptığı açıklamada, "İzmir olarak işgalden kurtuluşumuzun 87. yılını elbette coşkuyla kutlamak istiyoruz. Ancak ne var ki, Güneydoğu'da 7 askerimizin haince şehit edildiği, Trakya ve İstanbul'daki sel felaketinde çok sayıda insanımızın yaşamını yitirdiği bir günde, kurtuluş günümüz de olsa, eğlenmeyi içimize sindiremezdik. Bu nedenle, Kurtuluş etkinlikleri çerçevesinde düzenlediğimiz Sezen Aksu konserini, bir başka güne erteliyoruz" dedi.

Şehitlere saygı
İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 87'nci yıldönümü Halkapınar'daki Dokuz Eylül Anıtı önünde gerçekleştirilen törenlerle kutlandı. Törene Garnizon Komutanlığı'nı temsilen İzmir Personel Okul Komutanı Albay Alparslan Büyükuysal, Konak Kaymakamı Ali Muhsin Nakiboğlu, Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan ile Konak Kaymakamlığı'na bağlı birimlerin müdürleri katıldı. Askeri tören kıtasının 21 pare saygı atışı ve İstiklal Marşı'nın ardından günün anlamıyla ilgili konuşmalar yapıldı. İzmir'in Yunanlılardan kurtuluşu sırasında, 9 Eylül 1922'de şehit düşen dört asker Halkapınar Şehitliği'nde yatıyor.

Belkahve'de coşkulu kutlama
Türk ordusunun 87 yıl önce İzmir'e ilk girdiği yer olan Belkahve'de de çoşkulu bir tören düzenlendi. Törene Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova Kaymakamı Hakkı Uzun ve 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Süleyman Baysal katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan törenlerde Türk Halk Müziği eserleri seslendirildi, halk oyunları gösterisi yapıldı.

Zeybek oyunları oynandı
Ege Zeybeklerini Anma ve Yaşatma Derneği (EGEZEYDER), İzmir'in kurtuluşunun 87. yılı kutlamaları kapsamında Konak Saat Kulesi önünde zeybek dansları gösterisi düzenledi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve EGEZEYDER Gençlik Spor Kulübü'nün gerçekleştirdiği dans gösterisi halk tarafından büyük ilgi gördü. İzmir, Aydın ve Nazilli gruplarının yaptıkları doğaçlama zeybek gösterilerine zaman zaman İzmirli halk da katıldı.

Anadolu'nun her yerinden katılım oldu
Bu arada etkinliklere, Anadolu'nun çeşitli yerlerinden gelen Gazeteciler Cemiyeti başkanları da katılıyor. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, açıklamada, 32 Gazeteciler Cemiyeti başkanının ilk kez kurtuluş şenliklerine katıldığını söyledi. İzmir'in kurtuluşuyla Anadolu'nun da bağımsızlığa kavuştuğunu belirten Sertel, konuk Gazeteciler Cemiyeti başkanlarının 2 gün İzmir'de misafir edileceğini bildirdi.

Büyükşehir'den resepsiyon

BAŞAK ATİLLA (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıldönümü nedeniyle geçtiğimiz aylarda restore edilen Alsancak'taki Tarihi Havagazı Fabrikası'nda resepsiyon verdi. Resepsiyonun ev sahipliğini yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi Türkegül Kocaoğlu davetlileri kapıda karşıladı. Geceye Vali Mustafa Cahit Kıraç, eşi Berrin Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, eşi Hale Kıvrıkoğlu, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler, askeri ve sivil erkan katıldı. İzmir'in önde gelen isimlerinin yer aldığı resepsiyonda Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı da hazır bulundu. Çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlik İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıldönümü resepsiyonla kutlandı. akşam saatlerinde son buldu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.