Bayındır, Zeytinova Barajı'na kavuşuyor

Giriş Tarihi:10.03.2011, 19:21 Güncelleme Tarihi:10.03.2011, 19:21

Vatandaşın 50 yıllık hayali olan ve yöre çiftçisine sulama amaçlı hizmet verecek barajın temeli Nisan'da Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından atılacak


NADİR UYSAL (BAYINDIR)

Bayındırlı üreticilerin 50 yıllık hayali gerçek oluyor. 2007 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından proje ihalesi gerçekleştirilerek, 2009 yılında ödeneği çıkarılan Zeytinova Barajı'nda mutlu sona ulaşıldı. Yapım ihalesini üstlenen LİMAK Firması ile DSİ 2. Bölge Müdürlüğü arasındaki protokol İzmir'de törenle imzalandı.

2 YILDA BİTECEK

Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen imza töreninde, anlaşmaya DSİ 2. Bölge Müdürü Mustafa Altundal ile Limak Firması'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü 2. Başkanı Nihat Özdemir imza koydu. Törende, Bayındır Kaymakamı Alattin Aktaş, Belediye Başkanı Mehmet Kertiş ile Zeytinova Belediye Başkanı Ali Doğu da hazır bulundu.
Toplam, 3 bin 980 hektarlık alanda su tutması planlanan barajın temelinin, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından Nisan ayı içinde Bayındır'da düzenlenecek bir törenle atılacağı ve baraj inşaatının yaklaşık 2 yılda bitirileceği bildirildi. Yöre çiftçisine sulama amaçlı hizmet verecek olan Zeytinova Barajı su tutmaya başladığında, Bayındır'ın Burgaz, Yakacık, Buruncuk ve Ergenli köyü arazilerinin bir kısmı ise sular altında kalacak. Zeytinova Belediye Başkanı Ali Doğu, 2004 yılında bölgeye baraj yapılması için imza kampanyası başlattıklarını hatırlatarak, "O günlerde, kısa sürede toplam 7 bin 500 imzaya ulaşmıştık. Ardından, 50 kişilik bir heyetle, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nu ziyaret ederek, bölgemize baraj yapılmasını istediğimizi aktarmıştık. Hazırladığımız dosyalarla yakından ilgilenen Bakan Eroğlu, konunun takipçisi olacağını belirterek, aynı yıl DSİ kanalıyla bölgede zemin etüt çalışmalarını başlatmıştı. İmzalanan protokol ile hayatımın en mutlu gününü yaşadım. Yapılacak barajla birlikte bölge çiftçisinin kaderi değişecek. Barajın Tire ekonomisine önemli getirileri olacak" dedi.

"Birlikte çalışarak başardık"

İlçe çiftçisinin tam 50 yıldır baraj hayali kurduğunu kaydeden Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş, "Özlemini duyduğumuz şeyler devlet yatırımları ile bir bir gerçekleşmeye başladı. Yöre çiftçisine müjdeler olsun. Darısı Ergenli ve Uladı barajlarının başına. Bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Çevre ve Orman Bakanımız Veysel Eroğlu'na ve DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker'e teşekkür ederim. İlçe yöneticileri olarak, halkımızın da istekleri doğrultusunda hep birlikte uyum içinde çalışarak başardık" dedi.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.