Ulaşımda 60 yaş kartı uygulaması geri geliyor

Giriş Tarihi:31.03.2012, 19:02 Güncelleme Tarihi:31.03.2012, 19:02
Sayıştay, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı yeni kart yönetmeliğini onayladı. Kararın Büyükşehir’e tebliğinin ardından uygulama, zaman kısıtlamalı olarak başlatılacak

ERTAN GÜRCARNER

Sayıştay'ın yazısı üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin iptal ettiği 60 yaş kartları için Ankara'dan sevindirici haber geldi.
Sayıştay, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nce kabul edilen 'Kişiselleştirilmiş Toplu Ulaşım Kart Yönetmeliği Taslağı'nı onayladı. Sayıştay'ın bu kararı ile Büyükşehir'in kartları iptal etmesiyle büyük sıkıntı yaşayan 45 bin 384 kişinin 60 yaş kartları ile yeniden seyahat etme şansı doğdu.
Sayıştay'ın onayladığı yönetmeliğe göre İzmir'de de Ankara'daki model devreye girecek. Yeni uygulamaya göre 60 yaş kartı sahipleri, sabah 10.00-16.00 ile akşam 20.00-24.00 saatleri arasında toplu ulaşım araçlarından ellerindeki kartlarla yararlanabilecek. 60 yaş kartı sahiplerinin ne kadar bir ücret ödeyeceği ise UKOME yani Ulaşım Koordinasyon Merkezi Genel Kurulu tarafından belirlenecek. Daha önce 750 kontörle sınırlı tutulan binişlere sınırlama getirilip getirilmeyeceğine ise yine UKOME karar verecek. Karar, henüz Büyükşehir Belediyesi'ne tebliğ edilmezken Sayıştay'ın onaylayıp İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği yönetmeliğin önümüzdeki günlerde İzmir Valiliği kanalı ile Büyükşehir Belediyesi'ne ulaşması bekleniyor.

YENİ TASLAK

60 yaş kartlarının önünü açan süreç, başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile ESHOT Encümeni'nin yeni bir taslak yönetmelik hazırlaması ile başlamıştı. ESHOT Encümeni, kamuoyundan gelen tepkileri de dikkate alarak Ankara Büyükşehir Belediyesince 'sosyal kart' adı altında uygulanan yönetmelik taslağını İzmir'e uyarlamıştı. Meclis'e sunulan yeni yönetmelik taslağına göre 60 yaş kartından yararlanmak isteyen vatandaşlara zaman sınırlaması getirilmişti.
Yeni düzenlemeye göre 60 yaş ve üzeri vatandaşların İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen metro, otobüs, vapur gibi toplu ulaşım araçlarından sabah 10.00-16.00 akşam da 20.00-24.00 saatleri arasında yararlanması öngörülmüştü. Taslakta kart sahiplerinin yıl içindeki binişlerini 750 kontörle sınırlayan uygulama da kaldırılmıştı. Uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşların kart ünitelerine UKOME tarafından daha sonra belirlenecek belirli bir miktar yıllık ücret yatırmaları öngörülmüştü.

YAZI BEKLENİYOR

Yönetmelik taslağını hazırlayan ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, henüz kart yönetmeliğinin onaylandığına ilişkin Sayıştay kararının ellerine ulaşmadığını belirtirken, yönetmelik, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından İzmir Valiliği'ne, oradan da Büyükşehir Belediyesi'ne tebliğ edilecek. Ardından UKOME Genel Kurulu kartlar için aylık ya da yıllık bir ücret belirleyecek. Daha önce 750 kontörle sınırlı tutulan yıllık binişlere tekrar sınırlama getirilip getirilmeyeceğine yine UKOME karar verecek. Daha sonra vatandaşlara duyuru yapılarak kartlar ESHOT Kart ünitelerinde formatlanıp yeniden kullanıma açılacak. Ücretini ödeyen vatandaş uygulamadan belirlenen saatler içinde 1 yıl süreyle yararlanabilecek.

Ocak sonunda kaldırılmıştı

ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından daha önce hazırlanan ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nce kabul edilen Kişiselleştirilmiş Toplu Ulaşım Kartları Yönetmeliği, onay için Sayıştay'a gönderilmiş, Sayıştay da Büyükşehir Belediyesi'ne, bu kartların verilmesine imkan tanıyan 11. maddenin yasal dayanağının olmadığını, yönetmelikten çıkarılması gerektiğini bildirmişti. Bunun üzerine Başkan Kocaoğlu Sayıştay kararlarının bağlayıcı olduğunu ve uymadıkları takdirde zimmet çıkacağını belirterek uygulamaya 31 Ocak 2012 tarihinden itibaren son vereceklerini açıklamıştı. Bunun üzerine Meclis'te CHP'li ve AK Partili üyeler arasında tartışmalar yaşandı. Tartışmalara zaman zaman milletvekilleri de karıştı. Sonuçta yönetmelik değişik haliyle Sayıştay'a gönderildi ve onay çıktı.


kalan karakter 1000

mehmet mehmet

sayıştay da onayladıktan sonra daha neden oyalıyorlar.bir an önce uygulama başlatılmalı. hemen başlatılmalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 08.04.2012 15:38
sermet kamil sarısoy sermet kamil sarısoy

belediyelerimizin halkımıza bu şekilde yardımcı olması ...biz yaşlılar ve dar gelirliler icin büyük bir iyilik eyer uygulanmaya sokulursa cok seviniriz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 04.02.2013 15:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.