Muhtarlara maaş ve özlük hakları müjdesi

Giriş Tarihi:18.04.2012, 18:52 Güncelleme Tarihi:18.04.2012, 18:52

Hükümetin belediye sınırları içinde kalan mahallerde muhtarlık sistemini kaldıracağı yönündeki iddialara AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi'den yalanlama geldi. Muhtarlık sistemini kaldırmak gibi bir düşüncelerinin olmadığını belirten Tanrıverdi, 36 bin köy ve 17 bin mahalle muhtarına maaş ve özlük haklarında iyileştirme yapılacağı müjdesini verdi.
Halen 16 olan büyükşehir sayısının yasal düzenlemenin Meclis'ten geçmesinin ardından 29'a çıkacağını hatırlatan Tanrıverdi, bu illerin sınırları içinde görev yapan mahalle muhtarlarının merakla beklediği düzenlemenin ayrıntılarını Yeni Asır'a anlattı. Muhtarların devletle vatandaş arasında köprü görevi gördüğünü işaret eden Tanrıverdi, "Kimse endişeye kapılmasın. Muhtarlık sistemi revize edilecek, muhtarlarımızın maaş ve özlük hakları iyileştirilecek. Mahalle ve köy muhtarlığı sistemini kesinlikle kaldırmıyoruz" açıklamasında bulundu. Büyükşehir statüsündeki illerde belde-köy sınırlarının kalkacağını, bu yerleşim birimlerinin il sınırı içinde mahalle olacağını kaydeden Tanrıverdi, "Köy tüzel kişiliği sona eren köyler artık mahalle muhtarlığı haline gelecek. İçişleri Bakanlığı bu düzenleme üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Meclis tatile girmeden önce Büyükşehir Yasası'nı çıkarmayı planlıyoruz. Uygulamaya ise 2014 yerel seçimlerinde geçilecek" dedi. ZAFER ŞAHİN (ANKARA)


kalan karakter 1000

osman ÇAKIROĞLU osman ÇAKIROĞLU

özlük hakları ve maaşlar konusu halen muallakta,yeni yasa konusunda kimse bilgili olmamakla beraber yorumlarda hayal ürünü.kati ve kesin hal ne zaman belli olacak??

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.01.2013 17:47
şenol öz şenol öz // ANKARA

Muhtarlar Büyükşehirlerde Belediyelerin Eli Ayağı Muhtarlıklar kalkarsa Belediyelerde işler tıkanır yürüyemez vatandaş Mahalleyle ilgili en ufak bir işte Belediyelere gitmek zorunda kalır. Mahalledeki tüm sorunları Belediye ve Resmi Kurunlara Muhtarlar Bildirir ve Problem çözülene kladarda arkasını bırakmaz. Vatandaşın her hangi bir sorunu oldumu ilk muhatap olduğu Kurum Mahalle Muhtarlık kurumudur. Her türlü Problemine sorun Bulmak için Muhatap olduğu yer Mahalle Muhtarlığıdır. Mahalle ile ilgili Eletrik, Kaldırım, Asfalt, Yol, Su, Kanalizasyon, Ailevi Problemler Vs. Şeylerde ilk Muhatap Mahalle Muhtarıdır. Belediyelerde MECLİS ÜYELERİNİN ADI VARDIR KENDİLERİ YOKTUR Hiç araştırdınızmı Bu Belediye Encümenleri ne işe yarar sadece Başkana Yalakalık olsun diye Bütçelerde el kaldırır el indirir Encümanleri kimse tanımaz VATANDAŞIN TEK TANIDIĞI MUHTARDIR ONUDA KALDIRIRLARSA BELEDİYELERDE İŞLER YÜRÜYORMU GÖRÜN. Halbuki Belediye Başkanları Muhtarları Üvey Evlat gibi görüyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 19.04.2012 11:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.