Manisa'yı bu gölet kurtardı

Giriş Tarihi:08.07.2012, 18:13 Güncelleme Tarihi:08.07.2012, 18:13
Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, geçtiğimiz pazartesi, Manisa Uzunburun mevkiinde çıkan orman yangınının, 2 kilometre mesafedeki Gökçeler yangın göleti sayesinde kısa sürede söndürüldüğünü söyledi

KADİR KEMALOĞLU (HABER MERKEZİ)

Geçtiğimiz pazartesi gece yarısı Manisa Uzunburun mevkiinde çıkan orman yangını, yangın bölgesine 2 kilometre uzaklıktaki Gökçeler yangın göleti sayesinde kurtuldu. Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, "Bu gölet olmasaydı, Manisa'ya kadar uzun bir koridor olan ormanlık alandaki yangına müdahale imkansızdı. Çünkü en yakın su kaynağı 20 kilometre mesafedeydi. Rüzgarın da etkisiyle binlerce hektar alan kül olabilirdi. Ancak 2 kilometre yakındaki yangın göleti sayesinde 3 helikopter kısa sürede yangını söndürdü" dedi.

KIZILÇAM AĞAÇLARI
Geçtiğimiz hafta pazartesi gecesi saat 01.00'de, Manisa Uzunburun'da çıkan orman yangını yürekleri ağızlara getirdi. Gece başlayan yangına sabahın ilk ışıklarına kadar müdahale sadece yerden yapılabildi. Gün ışığıyla birlikte Orman Bölge Müdürlüğü'nün yangın helikopterleri devreye girdi. 3 helikopter bölgeye 2 kilometre uzaklıktaki yangın göletinden su alarak kısa sürede yangını kontrol altına aldı. Göletlerin önemi bir kez daha ortaya çıkarken gölet olmaması halinde en yakın su kaynağı olan İzmir Körfezi'nin uzaklığının 20 kilometre olduğu kaydedildi. Buna rağmen 8 hektarlık alanın zarar gördüğü yangında bin 500 tonluk Gökçeler yangın göleti, Manisa çevresindeki kaliteli kızılçam ormanlarını kurtardı.

'5 BİN HEKTAR YANABİLİRDİ'
İzmir Orman Bölge Müdür İbrahim Aydın, "2008 yılında yapılan bu göletimiz olmasaydı yangının yayılması ve Manisa'ya kadar ulaşması çok mümkündü. Çünkü gölet sayesinde bir kaç dakika aralıklarla yangına helikopterlerle müdahale edildi. Yangının gece çıkması sarp ve kayalık olan bölgede müdahaleyi güçleştirdi. Hava aydınlanmadan helikopter müdahalesi ise çok zordu. Yangın göleti olmasaydı, arka sırttaki 5 bin hektarlık alan tamamen kül olabilirdi. Şu anda Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait 284 yangın göleti faal durumda. Bu yangın göletlerinin yararı bir kez daha bu yangınla ortaya çıktı. Bu göletlerimizden 37 tane daha yapılıyor" dedi. Manisa'daki yangına 3 helikopter ve 1 amfibik uçağın yanı sıra 186 işçi, 26 arazöz, 12 su tankeri ve 6 dozer müdahale etmişti.


kalan karakter 1000

ortodox barkalakis ortodox barkalakis

bu göletlerin yapilmasini ön gören bütün yetkililere sükranlarimi sunuyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.07.2012 15:52
bülent bülent

orman yangınlarını söndürmede gösterdiğiniz başarı için sizlere şükran borçluyuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 09.07.2012 09:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.