Örnekköy ve Ballıkuyu'da dönüşüm projelerine onay

Giriş Tarihi:10.10.2012, 18:39 Güncelleme Tarihi:10.10.2012, 19:04
Bakanlar Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Karşıyaka Örnekköy ile yaklaşık 5 bin konutu kapsayan Kosova, Akarcalı, Yeşildere, Kocakapı, Ballıkuyu mahalleleri kentsel dönüşüm projelerini onayladı
ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

Bakanlar Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2 kentsel dönüşüm projesini daha onayladı. Böylece bin 500 konutu kapsayan Karşıyaka Örnekköy ile yaklaşık 5 bin konutu kapsayan Kosova, Akarcalı, Yeşildere, Kocakapı, Ballıkuyu mahalleleri kentsel dönüşüm projelerinin de önü açıldı. Her iki projeyle ilgili karar, dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bakanlar Kurulu'nda onaylanıp yürürlüğe giren kentsel dönüşüm ve gelişim proje sayısı da böylece 4'ten 6'ya çıktı.
İzmir'de ilk olarak 5 Ağustos'ta Bayındır-Torbalı, Gaziemir-Aktepe-Emrez, 9 Eylül'de ise Uzundere Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi'nin onaylanmasının ardından dün de 18 hektarlık alanda uygulanacak ve bin 500 konutu kapsayacak Örnekköy Projesi ile 48 hektarlık alanda uygulanacak ve 5 bin konutu kapsayacak Kosova-Akarcalı-Yeşildere- Kocakapı-Ballıkuyu Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

SON RÖTÜŞLAR
İki projenin daha Bakanlar Kurulu'nda onaylanıp Resmi Gazete'de yayımlanması ve yürürlüğe girmesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde büyük sevinç yaşandı. Sabah erken saatlerde projelerin onaylandığı haberini alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kentsel Dönüşüm Projeleri Koordinatörü Muhittin Selvitopu ile birlikte Gümrük Pompa İstasyonu'nun karşısında yer alan İZSU binasında geniş kapsamlı bir toplantı yaptı. Toplantıda projeleri masaya yatıran Kocaoğlu ve Selvitopu, startı vermek için son rötuşları yaptı. Örnekköy'de proje ihalesinin yapılacağı, imar planları hazır olan Ballıkuyu'da ise bir süre sonra vatandaşlarla uzlaşma görüşmelerinin başlayacağı belirtildi.

Onay bekleyen projeler
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Bakanlar Kurulu'nda onay bekleyen 3 projesi daha var. Tüm projelerin hayata geçmesiyle İzmir'de 30 bin sağlıklı ve dayanıklı konut üretilmesini planlıyor.
Onay bekleyen projeler şunlar:

* MENEMEN
Hükümetin Roman açılımı kapsamında Menemen Ahıhıdır mahallesinde 8 hektarlık alanda uygulanacak ve 515 adet yapıyı kapsayacak proje, 11 Şubat 2011 tarihli yazıyla, Bakanlar Kurulu'na sunulmak üzere Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne gönderildi.

* EGE MAHALLESİ
7 hektarlık alanda uygulanacak ve bin konutu kapsayacak. Arazi tespit ve zemin üstü envanter çalışmaları tamamlandı. 18 Ekim 2011 tarihli yazıyla Bakanlar Kurulu'na sunulmak üzere İzmir Valiliği'ne gönderildi.

* CENNETÇEŞME
47.6 hektarlık alanda uygulanacak ve 3 bin konutu kapsayacak. Jeolojik ve jeoteknik etüdleri tamamlanan bölgede, zemin ve zemin üstü envanter çalışmaları da yapılarak bölge halkıyla anket çalışmaları yürütüldü. Ayrıca bölgede 2009 yılında 300 metrekare büyüklüğünde "Kentli Merkezi" açılarak çeşitli kurslar düzenlenmeye başlandı. 11 Şubat 2011 tarihli yazıyla Bakanlar Kurulu'na sunulmak üzere İzmir Valiliği'ne gönderildi.

Büyükşehir davasının 3'üncü duruşması bugün
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'Körfez Davası'nın 3. duruşması bugün yapılacak. İçlerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da bulunduğu tamamı tutuksuz yargılanan 130 sanık, istemeleri halinde duruşmaya gelecek. Duruşma, bilirkişi raporlarının gelmemesi nedeniyle, sanıkların göstermek istediği tanıkların dinlenmesiyle geçecek. Mahkeme heyeti tarafından, üzerinde inceleme yaptırdığı telefon kayıtlarının dokümanlarının çözüldüğü ve dosyaya geldiği ancak görüntü kayıtlarının ise henüz çözümünün yapılarak mahkemeye gönderilemediği öğrenildi. Öte yandan durak ihaleleriyle ilgili olarak Ankara'da aranan uzman bilirkişilerin bulunamadığı, bu konuda bilgi sahibi olabilecek bilirkişilerin temin edilmesi için aynı amaçla arayışın İstanbul'a yönlendirildiği bildirildi. ALİ EYCE (HABER MERKEZİ)


kalan karakter 1000

Meryem Meryem

Ben 40 sene önce Mardin'den izmire geldim veozamandan beri İzmir'de yıkım var derlerdi ama o zamandan beri izmir aynı ve daha kötü olmuş ancak Belediye Kaldırım Düzeltir hele ballıkuyu tam bir çöl olmuş kimse ilgilenmiyor hele birde evleri yarım yamalak yıkıyorlar içlerine madde Bağımlılar barınıyor bertaraf ÇÖP bertaraf harabe içinde lütfen ilgilenin

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 21.06.2015 15:51
ahmet ahmet

siz seviniyonuz benm137metre yerim vardı 120düşdü 5kardes var bana 1 yada 2 daire vericeksiniz biz satıcaz sonra ne olucak siz sevinceniz biz hüzülcez desene kariban yine hezilmeye mahküm ben chpliyim chp bizi hüzücek heyer mahdur kalırsam bizi bu duruma düşüren bir ekmege muhtac olsun cünkü eşimi cocugumu sokakda bırakıyonz taşoronda 1.50 maaş al 600 700kira elektirik su sonra cocugun okulu ne yiceklerl işcekler baskanım buna bir care bul gel gecin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.12.2013 21:35
aysel aysel

ballıkuyu senelerdir yıkılmayı daha doğrusu bir düzen bekliyor ama halen bir şey olmuşluğu yok.bir kaç tane çook eski evler yıkıldı ve aylardır tık yok. ballıkuyu ya çıkan otobüste bile hayır yok anladık yol dar diyerek büyük otobüs göndermiyorsunuz ama otobüs zamanlarınıda mı sıklaştıramıyorsunuz? Belediye ancak kaldırımlara ve lüks semtlere çalışıyor. benim ballıkuyudan umudum yok..yol dar adamlar çift park yapıyor çünkü ama adam yerine koyup arada trafik polisi yollasanız bir kaç ceza kesilse bu kadar savurganlık olur mu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 25.10.2013 14:06
ekrem ekrem

allah için bir an once başlayın yıkmaya önce insanlar madur edilmesin haklarını fazlasıyla alsınlar şu yollar dört şerit olsun ileri düşünün

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 16.07.2013 14:55
MELEĞİM MELEĞİM

SEVİNDİK YEŞİLDERE ŞEHRİN MERKEZİ OLMASINA RAĞMEN ESKİ YERLEŞİM BÖLGESİ OLDUĞU İÇİN GELİŞMEDİ. KOCAMAN BİR KÖY GİBİ GÖRÜNÜYORDU YE

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 17.10.2012 21:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.