"Çöp sorununu ancak elbirliğiyle çözebiliriz"

Giriş Tarihi:30.11.2012, 19:14 Güncelleme Tarihi:30.11.2012, 19:14
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İzmir turizmde sıçrama yapacaksa, çöp konusunun halledilmesi gerekiyor" diye konuştu
SİNAN DOĞAN/ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, katı atık depolama ve bertaraf tesisi ile ilgili olarak, "Bütün basın mensuplarından, sivil toplum kuruluşlarımızdan destek istiyorum. Kısa zamanda elbirliği ve gönülbirliği ile hepimiz destek olarak bu sorunu da çözeriz" dedi. Daha önce gelen tepkiler nedeniyle bu tesisi kurmayı planladığı Torbalı, Buca ve Menemen'den vazgeçen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in yeni katı atık depolama ve bertaraf tesisinin Karşıyaka Yamanlar'a kurulacağını doğruladı. Yer olarak, Menemen ile Karşıyaka arasında, Asarlık'ın üst kısmında ve büyük bölümü Yamanlar mahallesi sınırlarında olan 200 hektarlık alan belirlendi. Söz konusu alanın bir bölümü sınırları içinde kalan Menemen'in Belediye Başkanı Tahir Şahin ise, "Aziz Kocaoğlu'nun dediği gibi çöpün suyunu çıkarttılar. O kadar diyorum" diye konuştu.

KÖRFEZ MODELİ
İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (İZSİAD) Kültürpark'ta düzenlediği 3. İş Günleri Fuarı'nın açılışında konuşan Kocaoğlu, çöp bertaraf yatırımının uzun süredir gündemlerinde olduğunu söyledi. Çevre yatırımlarında tek geciktikleri projenin çöp tesisi olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, en gelişmiş teknolojiyi kullanarak çöpü geri dönüştürüp ekonomiye kazandırmak istediklerini dile getirdi. Kocaoğlu, "Sıkıntımız yerle ilgili. Hepinizin bildiği gibi yeri açıklamak istemedik. Bir yer bulduk. Yerin coğrafi konumu, yerleşim yerlerinden uzaklığı, tarım alanı olmaması, hava sirkülasyonu, çevrenin zarar görmeyecek olması, buraya ulaşacak kamyon ve TIR'ların kentin içinden geçmemesi çalışmaları sonucu bir yer tespit ettik. Bu yerle ilgili Sayın Valimiz de bir ön araştırma yaptı. Orada da ilk intiba uygun olduğu yönünde. Birçok kurumdan görüş almamız gerekiyor. O kurum ve kuruluşlarla da çalışmalarımız sürüyor. Bütün basın mensuplarından, sivil toplum kuruluşlarımızdan destek istiyorum. İzmir turizmde sıçrama yapacaksa, çöp konusunun halledilmesi gerekiyor. Kısa zamanda elbirliği ve gönülbirliği ile hepimiz destek olarak bu sorunu da çözeriz. Büyük Körfez Projesi'nde yaptığımız işbirliğini bu alanda da sürdürmeliyiz" dedi. İzmir'in sanayinin, ticaretin, lojistiğin yanı sıra turizm, kültür ve sanatta da büyük sıçrama yapması gerektiğini belirten Kocaoğlu, bunun için çöp konusunun halledilmesi gerektiğini dile getirerek, "İzmir hepimiz ayağa kalksak tutamayacağımız noktaya gelecek" diye konuştu.

Başkan Şahin: Suyu çıkarıldı
Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise, "Aziz Kocaoğlu'nun dediği gibi çöpün suyunu çıkarttılar. O kadar diyorum. Bu sözden kim ne alınıyorsa alınsın. Bir çöp meselesi bu kadar deşifre edilemez. Kim başardı ise bu işi helal olsun. Kim başardı ise bu çöpü deşifre etme işini helal olsun. Kimler üzerine alınıyorsa alınsın" diye konuştu. Son yerle birlikte Menemen'de iki çöp tesisi kurulmasının söz konusu olduğunu hatırlatan Şahin, "Bir şey paylaşıldıkça sorun çözülür. Eğer paylaşılmazsa çöpün suyunu çıkarırsınız. 3 gün geçmiyor çöp, 5 gün inmiyor çöp, yat, kalk çöp. Bu oturup konuşulur, paylaşılır ne halt olacaksa olur. Birisi çıkıyor orası oldu diyor. Birisi çıkıyor burası olmadı diyor. Birisi de çıkıyor ben yaptım oldu diyor. Ondan sonra da çöpün suyu çıkıyor. Başka bir şey söylemek istemiyorum. Anlayan ne anlamak istiyorsa anlasın" dedi.

"İzmir, 1 numaralı kent"
Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Avrupa Birliği Bilgi Bürosu ve AB Türkiye Büyükelçiliği işbirliğinde düzenlenen, yabancı basın mensuplarının katıldığı yemeğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuk oldu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kocaoğlu, "İzmir olarak biz 81 vilayet içinde farklıyız. Biz her bakımdan 81 vilayette 1 numaralı kentiz, aydınlığa açılan kentiz. Biz diğer kentlere benzemiyoruz. Yaşam biçimi ile hayata, çevreye, yeşile bakışımızla farklıyız. Gençlerin, özellikle kadınların yaşam biçimi ile farklıyız. İzmir'i anlamayan yaşam standartlarını bilmeyenler yorum yapabilir. Ama İzmir'i anlamak için tanımak gerekir" dedi.

Durak: Kabul etmem mümkün değil
Bir toplantı için İstanbul'da olduğu öğrenilen Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, çöp tesisi ile ilgili yerini basından öğrendiğini söyledi. Kendilerine gelen resmi bir şey olmadığını belirten Durak, pazartesi günü İzmir'de olacağını ve konuyu araştıracağını dile getirdi. Durak, Karşıyaka'nın çöp depolama alanı seçilmesinin hata olacağını belirterek, "O kadar taş ocakları dururken bizim bölgenin seçilmesi yanlış. Bu karar doğru ise elbette kabul etmemiz mümkün değil. 100 yıllık çöpü depolayabilecek taş ocağı yerine bizim ilçe sınırlarının tercih edilmesi çok yanlış. Konuya tepkimizi, eylemimizi gelince arkadaşlarla değerlendireceğiz. Karşıyaka zaten yıllardır çekiyor. Bir de buna razı olamayız" dedi.

kalan karakter 1000

esma nur esma nur

arkadaşlar harnandalı çöplüğü miyadını doldırmuş doldourmayıda geçtikatık aleni şekilde açığa boşatılmaktadır. sayın karşıyakabelediye başkanı kabul etmemiz mümkün değil diyorpeki evka 5ve egeent halkı ayrıca çiğli sakini 10 yıllardır bu pis kokuyu ve ps görüntüyü çekiyor bu halk ne yapsın. artık çöpün buradan kalkıp modern bir şeklde depolanması lazım. her öneriye neden bu kadar çabuk refleks gösteriyoruz başkan alt yapısını hazırlayıp sunduğu projeye neden ani hayır larla karşılık veriyoruz aynı partiye mensup iki belediye hiçmi anlaşamaz bu halkın bu problemini çözün biz bıktık artık bu milletin bir yaz daha bu kokuları çekmeye evlatlarımızın böyle yaşamasına razı değiliz 4 sene önce kapanacaktı yeter artık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 01.12.2012 20:04
uckaya53 uckaya53

sen kım çop kim anlat masalci azız ınsallah kurtuluruz senden

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.12.2012 18:22
barkalakis/kreta barkalakis/kreta

cöp bertaraf etme calismasi klasik alt yapi calismalarindan daha zor ve sorunludur,ben ne chp,nede azizoglu sempatizaniyim, aksine bunlarin beceriksizliklerini,icraatsizliklarini,vizyonsuzluklarini herzaman tenkit ederim,ancak cöp konusuna gelince burada her kesimin elini tasin altina koymasi gerekir,basta cöplerin olusmasina neden olan fabrikalar,her türlü isletmeler ve biz yani evlerde cöp olusmasina neden olan halk.bu isi belediye tek basina cözemez vebunun maaliyeti yüksektir.önce herkes cöpünü isyerinde evinde,fabrikasinda ayristirmasi gerekir bunlari toplanmasi icin ayri,ayri ücret ödemesi gerekir örnegin avrupada insanlar cöplerini ayristirilar ayri,ayri kaplarda cöpler toplanacagi gün bunlari kapinin önüne koyarlar,günler bellidir haftada 2 gün ve kagit türü cöp icin ayri,kompos türü cöp icinayri,cam türü cöp icin ayri,plastik ve butür ambalaj icin ayri,metal,ahsap vb cöpler icin ayri,ayri ücret ödemek zorundadirlar kimse cöpünü sokaga atmaz bostanlida,karsiyakada attiklarigibi

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 01.12.2012 16:58
bülent ışık bülent ışık

Doktor 1912 stad yapmak belediyenin görevleri arasında mı? tek kelime ile yazıklar olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 01.12.2012 13:45
Ünal Özsen Ünal Özsen

Cöp sorunu dün vardi,bugün var yarinda olacak.peki nasil cözülmesi gerekir.Bu soru
bütün Izmirde yasayan insanlari ilgilendiren cok önemli bir soru.Benim önerim Sayin
Belediye Baskaninin Avrupada Aalmanya da nasil cözüm bulundugunu hic merak
edip arastirdilarmi acaba,ben Sizlere birazda olsa bilgi vermek istiyorum.Evvela
bütün Izmir Halkinin cöplerini ayirmasi gerekir.Kagit,cam,metal,yiyecek artiklari
vesaire,vesaire varsa cöp Fabrikasi bu ayrilmis cöpler Fabrikada yakilarak imha
edilecek eger böyle imha edecek bir Fabrika yoksa derhal yapimina baslanacak
cöp herzaman olacak.Cözüm yapilacak olan Cöp Fabrilasi ayrilmis olan cöpleri
ayri ayri yakilmasini kalacak madeni maddelerinde endüstride tekrar kullanabile
cek sekile getirilecektir.Yani lafin kisasi cöplerin depolanmasi sart degil yakilmasi
ayri,ayri olarak mümkün.Secilen yere Cöp deposu degil Cöp Fabrikasi yapin
Bugünün ve yarinin cöp sorununu cözün.Yakilan cöp kaybolacaktir geride hicbirsey
kalmayacak.ARASTIRIN VE SORUNU CÖZÜN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 01.12.2012 12:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.