Teleferik ve sosyal tesisler yenilenecek

Giriş Tarihi:17.01.2013, 18:50 Güncelleme Tarihi:18.01.2013, 08:27
Balçova'daki Teleferik tesisleri talan edilirken, büyükşehir yetkilileri ihalenin bitmesinin ardından yenilemenin başlayacağını duyurdu
Balçova'daki Teleferik tesislerini yılan hikayesine döndüren 5 yıllık sürecin ardından Dede Dağı'ndaki sosyal tesislerin hırsızlar tarafından talan edilmiş halini gösteren Yeni Asır'ın dünkü manşeti ses getirdi. Orman Müdürlüğü'nden bölgeyi kiralayan Büyükşehir Belediyesi'nde yetkililer, bu tesislere ulaşımı sağlayan teleferik aracının yapım ihalesinin sonuçlanmak üzere olduğunu ve bu ihalenin tamamlanmasının ardından sosyal tesislerin yenilenmesi için de çalışma başlatılacağını dile getirdi.

Ankara'da görüştü
Büyükşehir Belediyesi'nde şimdi gözler Kamu İhale Kurumu'ndan Dede Dağı'ndaki sosyal tesislere ulaşımı sağlayacak teleferik için gönderilecek yazıya çevrildi. İzmir 14. İdare Mahkemesi'nin STM firmasının kazandığı ihaleyi iptal eden Kamu İhale Kurumu kararını iptal etmesinin ardından 5 yıl süren zorlu ihale süreci de tamamlanmış oldu. Mahkeme kararının KİK'e tebliğ edilmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi STM Firması ile sözleşme imzalayabilmek için Kamu İhale Kurumu'ndan mahkeme kararını uygulayın yazısı beklemeye başladı.

1 yıllık sürede

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocoğlu da geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği Ankara ziyareti sırasında Kamu İhale Kurumu yetkilileri ile görüşmüş ve STM Firması ile sözleşme imzalayabilmek için bir an önce mahkeme kararının uygulanmasına ilişkin yazının kendilerine gönderilmesi istemişti.
Belediye yetkilileri yazının kendilerine ulaşması ile birlikte STM firmasını hemen sözleşme imzalamaya davet edeceklerini belirtti. Firma ile sözleşme imzalandıktan sonra 5 gün içinde yer teslimi yapılacağını böylece tesislerin yenilenmesine ilişkin 365 gün yani 1 yıllık sürenin de böylece start alacağını belirten belediye yetkilileri şu bilgileri verdi: "Balçova Dede Dağı üzerindeki tesislere vatandaşları taşıyan teleferik sistemlerinin yenilenmesine ilişkin çalışmaların başlaması ile birlikte dağın zirvesinde bulunan kafeterya, büfe, kır kahvesi ve restoran gibi tesislerin de yenileme çalışmaları yapılacak. Teleferik hattı tamamlandığında yukarıdaki sosyal tesisler de yenilenmiş olacak" diye konuştu.


kalan karakter 1000

alsancak esnaf alsancak esnaf

umuyoruz torunlarımız faydalanabilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır8
cevapla 18.01.2013 15:14
vedat tatlidil vedat tatlidil

O TEPEDE,SAYILAMAYACAK KADAR ELEKTRO MANYATİK RADYASYON YAYAN ANTENLER VAR..İ İNSANLAR ORAYA GİDİP,KANSER OLMAK İÇİN Mİ TELEFERİĞE BİNECEK? BU TEHLİKEYİ, BAŞTA İZMİR BELEDİYEDİ OLMAK ÜZERE YETKİLİLER HALKIN GÖZLERİ ÖNÜNE NİÇİN SERMİYORLAR.? VAZİFELERİ DEĞİL Mİ HALKI UYARMAK..? ÖNCE BU RADYASYON TEHDİTİNİ ORTADAN KALDIRMAK LAZIM..!

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır3
cevapla 18.01.2013 12:10
Mustafa Y Mustafa Y

5 yıldır neden yılan hikayesine döndü, KİK in "taraflı" aldığı iptaller.neden ankara yada istanbul belediyesinin ihaleleri iptal edilmiyor da izmirin ihaleleri iptal ediyor, yazık...hizmetiengelliyorlar sonrada belediye bişey yapmıyor diyorlar. sonuç, birşy yapmamış olsa da akp. gelemeyecek izmire

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır8
cevapla 18.01.2013 11:01
Bahtiyar Zeyt Bahtiyar Zeyt

Bu Balçova Teleferik tesisleri İzmirin simgesi. İzmirliler hem kendileri oraya gidiyor hem misafirlerini getiriyorlar. Ancak işletilmesi hep rezalet. 3-5 sene çalışıyor. Sonra telleri eskiyince 3-5 sene atıl kalıyor. Bu işe bir düzen getirilmeli. İşletmesini kesintisiz ve hakkıyla yapacak bir babayiğit kurum lazım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 18.01.2013 11:00
oğuz işgören oğuz işgören

stm firması bu işin uzmanı türkiyenin çok bölgesinde teleferik yapmış ve halen çalışmaktadır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 18.01.2013 11:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.