İnciraltı planları ile ilgili şok karar

Giriş Tarihi:28.02.2013, 20:29 Güncelleme Tarihi:28.02.2013, 20:29
Şehir Plancıları Odası'nın İnciraltı 1/25 binlik çevre düzeni planına yaptığı itiraz sonucunda Danıştay'dan yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Mahkeme, planlar hazırlanırken Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun görüşü alınmadığını belirtti
ONUR ÇAKIR (HABER MERKEZİ)

İzmir'in EXPO 2020'yi kazanması halinde organizasyonu düzenleyeceği İnciraltı'nın imar planlarıyla ilgili yine sorun çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin itirazlarını da dikkate alarak İnciraltı'nın uygulama imar planlarına son şeklini verirken, bu defa üst ölçekli planlarla ilgili yargıdan şok bir karar çıktı. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan, Büyükşehir Belediyesi'nin katkıda bulunduğu İnciraltı 1/25 binlik çevre düzeni planına yaptığı itirazla ilgili Danıştay 6. Dairesi şok bir karar verdi. Mahkeme'nin, planlar hazırlanırken Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun planlarla ilgili görüşü alınmadığı için yürütmeyi durdurma kararı verdiği bildirildi. Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Nehir Yüksel, "Mahkeme, 'İmar planlarına dayanarak yapılacak işlemler sorunludur. Telafi edilemez hatalara yol açabilir. Yürütmeyi durduruyorum' diyor. Bize göre hazırlanan planlar ve EXPO kanunu hükümsüzdür" dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, duruma sert tepki gösterdi. Yıldırım, "Bunu yapanlar yarın tarihe karşı hesap veremez" diye konuştu. Bundan sonraki süreçte 1/25 binlik planları yapma yetkisini devralan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay'ın kararına itiraz edecek. Danıştay'ın kararının onaylanması halinde ise bakanlık yeni bir plan hazırlayacak.

18 itiraz yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yetki kendisinde olduğu dönemde hazırladığı, İnciraltı Turizm Merkezi İnciraltı Kesimi 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonu'na 2011 yılında 18 itiraz yapılmıştı. Şehir Plancıları İzmir Şubesi'nin açtığı davada, "Çevre düzeni planın revizyonunun iptali ve durdurulması" talep edilmişti. Davanın görüldüğü Danıştay 6. Dairesi, Şehir Plancıları Odası'nın yaptığı itirazı yerinde buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararda, "Koruma bölge kurulu görüşü alınmadan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan 1/25 binlik çevre düzeni planı revizyonunda hukuka uyarlılık bulunmamaktadır" denildi.

İptal edilmişti

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Nehir Yüksel, "İnciraltı bölgesini yoğun bir şekilde yapılaşmaya açma kararlarına karşı sürdürülen hukuk mücadelesinde önce alanın tarımsal niteliğinin korunmasına ilişkin karar alınmıştı. İnciraltı bölgesinde yaklaşık 690 hektarlık alanın turizm merkezi yapılmak üzere tarım dışı amaçlı kullanımını uygun bulunmasına ilişkin açılan İzmir 4. İdare Mahkemesi'nin mahkeme kararı ile 690 hektarlık alanın tarım dışı amaçla kullanımına yönelik işlem iptal edilmişti. Mahkeme şimdi de yürütmeyi durdurma kararı verdi" dedi.

"Tartışılır hale geldi"

"Bu kapsamda yürütmeyi durdurma kararı alınan çevre düzeni planları nedeniyle yürürlükteki koruma amaçlı imar planları ve EXPO Yasası tartışılır hale gelmiştir" iddiasında bulunan Yüksel, "6324 sayılı İzmir Expo Alanı Hakkında Kanunu'nda yürütmeyi durdurma kararı alınan ve 2011 yılında onaylanan 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planına atıfta bulunulması ile söz konusu Kanunun bu maddesi hükümsüz kalarak "Expo Alanı" geçersiz konuma düşmüş ve çevre düzeni planına dayanılarak onaylanan İnciraltı Turizm Merkezi (İnciraltı Kesimi) 1/5000 ölçekli ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planlarının yasal durumu tartışılır hale gelmiştir" dedi.

Kocaoğlu: Desteğe ihtiyaç var
Mahkemenin kararı ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, "İnciraltı'nın planmasını İzmir'in kalkınmasıyla eşdeğer gördüğümüz için başından beri destekliyoruz ve desteklemeye de devam edeceğiz. Zaten bu konuyu kent gündemine getiren ve çalışmalara başlayan biziz. Bu planın yapılmasını ve EXPO 2020'nin bu alanda gerçekleştirilmesini çok istiyoruz. İzmir'in sağlık sektöründe büyümesi için bu alanın planlanmasına özellikle ihtiyacımız var. Tüm İzmirli hemşerilerimden, bu konuda gereken desteği vermelerini talep ediyorum" dedi.

"Tarihe karşı hesap veremezler"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, basın mensuplarının sorusu üzerine EXPO'nun yapılacağı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanın 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planına, Şehir Plancıları Odası'nın yaptığı itirazın mahkeme tarafından kabul edilip yürütmenin durdurulması kararını, "Hayırlı olsun. İzmir'de buna alıştık. İzmir'de mücadelesiz, mahkemesiz olmuyor. Ama bunu yapanlar yarın tarihe karşı hesap veremez. Kanun çıkardık, olmadı. 'Şöyle düzenleme yapın' dediler, yaptık. Bundan sonra da olmuyorsa kendileri bilir. Onlar 'olmuyor' dedi diye 4 milyon İzmir'in geleceğini kimse etkilemez. Aynı hızla devam. Önemli olan EXPO'yu almak. Ondan sonrası kendiliğinden gelir merak etmeyin, EXPO'yu alırsak 'biz aldık' derler" sözleriyle yorumladı.kalan karakter 1000

İzmir'de yaşam olsun! İzmir'de yaşam olsun!

İzmir'de tarım arazilerini, yok etmekten bıkmadınız mı, Torbalı 1.derece tarım alanı endüstri alanı oldu.. Kemalpaşa öyle... ot bitmez, kervan geçmez yerleri sanayi için, expo için kullanın artık..Dağları delin azminiz varsa, amacınız İzmir'i geliştirmekse..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 28.06.2013 14:11
balçovalı balçovalı

tek kelime bu sülükler izmirin düşmanı gelişmesini ve kalkınmasını istemeyen kişiler

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 26.03.2013 03:14
ayla ayla

ben izmirli olarak güzel şehrımı böyle görmekten utanıyorum.İzmirin merkezınde bı cukur çöplük gıbı duruyor yazın sınekten pıslıkten kokudan geçılmıyor incıraltınıda o duruma getırmeye caba sarfeden şehır plancıları soruyorum size dunyanın hangı ülkesınde buyuk bır şehrın ortasında tarım yapıldığı bunu hangı akılla söyluyorsunuz yaşım yırmı ıkı yatırımların önunu tek tek kapattığınızdan izmir gençlerı tek tek izmirden gıdıyor burayı emeklıler şehrı yaptınız. Turizim okudum kı bu şehır turızimde bır numara olacak şehır ve ben kendı şehrımde yaşamk istıyorum ama gelkı sızın gıbıler yüzünden bu şehırde geleceğımızı karartıyorsunuz kendınıze buşehırden başka uğraşacak bırşey bulun ..

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 13.03.2013 12:14
izmirli izmirli

ben izmirli olarak istanbulda yaşıyorum iyikide istanbulda yaşıyorum yaşım 30 izmirde şimdiye kadar sürünüyordum orayı yapma burayı yapma her şeye bı engel senede bır ıkıkere akrabalarıma ve her geldığımde izmir yıne herzamnkı gıbı köy izmirden istanbula gıttığımde ıse aynı yerı farklı göruyorsunuz yatırımlar yapılıyor ama izmir 25 sene önce neyse halen aynı ınsanın burda yolunu kaybetmesının ımkanı yok çunku yatırım yok yollar aynı çevre aynı çöpluk gıbı turkıyenın üçüncü buyk şehrı dıyolar urafaya gıdın burdan daha gelışmış ve modern olmuş adana gazı antep bursayı saymıyorum bıle turkıyeyı ıstan buldan sonra gösterecek şehır izmirken yönetemeyenler ve ıstemesüzcikler sayasınde şehrı çöplüğe cevırdıler benden sıze tavsıye fırsatınız varsa dediğim yerlere bakın izmirın ne durumda olduğunu görun ızmırden bu zıhnıyetlerın gıtmesı lazım güzel izmirime yazık oluyor izmirin antalya ve dığer yerlerden fazlası var ama bunu planlamacılar odası beledıye yüzünden göremıyoruz expo izmirin kaderi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 13.03.2013 12:04
memet memet

şehir plancıları odasına seslenıyorum burası tarım alanı dıyorsunuz en az herkesın elınde 30 40 dönum olması lazım onu geç kuyu vurulması yasak onu geç borlu sudan tarım yapılamıyor onu geç sel baskınlarında pıs lağım suları gelıyor arazılere şimdi bu arazıde ne ekıp bıçeçeksın. mılletın elınde zaten bır ıkı dönum kalmış ınsanlar bunla ne tarımı yapacak öndekı işletmelerden yıkılmasın dıye paramı alıyorsunuz sız bızım tapılı mallarımız üzerınden nasıl hak talep edıp rant sağlamaya çalışıyorsunuz en kötü ımar imarsızlıktan ıyıdır bunu bızden daha ıyı bılırsınız ama çıkarınız için şehrın geleceğını satıyorsunuz artık mıletın malı üzerınden o ellerınızı çekın balçava ve izmir mıletı olarak hesap soracağız ben ve bolçava halkı olarak sızlere tazmınat davası açıcağız çok istıyorsan ver arsa paralarımızı sonra kendın bekler ve bızım mağdurıyetlığımızı yaşa bakalım nasıl bır durum anlarsın belkı bıktırdınız artık bızı yeterrrrrrrrrr.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 13.03.2013 11:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.