Tarihi Uşak halısı Külliye’de

Giriş Tarihi:06.01.2017, 01:12 Güncelleme Tarihi:06.01.2017, 01:12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve Uşak heyetini, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Kabulde, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve Uşak Belediyesi Dokur Evi çalışanları, aslı Londra Albert Viktorya Müzesi'nde bulunan 15. yüzyıl madalyon tasarımlı Uşak halısının motif olarak birebir aynısını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın makam bölümünde kullanılmak üzere hediye etti.
Tarihi halıyı Uşak'tan gelen heyetle birlikte inceleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin ürettiği nadide eserlerden biri olan tamamen el dokuması Uşak halısının üretimini artırın, değerimiz artsın. Eskiden olduğu gibi tüm dünyaya tanıtalım, pazarlayalım. Böyle el dokuması, el emeği, göz nuru ürünlerimize sahip çıkmamız gerekiyor" dedi.

Başkan Nurullah Cahan, Uşak halısını tüm dünyaya tanıtmak için ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduklarını belirtti.

Makamında kullanılacak

Cahan, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı makamında ziyaret ettik. İlimiz projeleri hakkında bilgilendirdik. Kendilerini şehrimizdeki yatırımların açılışlarına davet ettik. Aslı Londra Albert Viktorya Müzesi'nde bulunan 15. yüzyıl madalyon tasarımlı Uşak halısının motif olarak birebir aynısını, Cumhurbaşkanımızın makam bölümünde kullanılmak üzere hediye ettik. Tarihi el dokuması Uşak halılarımızı önce Türkiye'de, sonra tüm dünyada tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız da üretim konusunda bize telkinde bulundu ve halımızı tüm dünyaya tanıtılması için destek olacağını söyledi. Yakın ilgilerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, tüm Uşaklı hemşerilerimiz adına şükranlarımızı arz ediyoruz" diye konuştu.

​SERKAN KARAYOL

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.